"Sadece kürsüde dokunulmasın"

"Sadece kürsüde dokunulmasın"
Çoğu köşe yazarı bügünkü yazılarında dokunulmazlığın kaldırılmasını eleştirirken Fikret Bila "Sadece kürsüde dokunulmasın" diye yazdı.

Mehmet Ali Birand, Fatih Altaylı, Fehmi Koru, Taha Akyol, Can Ataklı gibi yazarlar dokunulmazlığın kaldırılmasını eleştirirken; Fikret Bila'nın bügün Milliyet gazetesindeki yazısı , "Sadece kürsüde dokunulmasın"başlığıyla çıktı.

Yazısında dokunulmazlığın sadece kürsü dokunulmazlığı şeklinde olması gerektiğini savunan Bila, vekillerin tutuklanmamasını, suç üstü olsa dahi tutuksuz yargılanmalarının gerektiğini belirtti.

İşte Bila'nın o yazısından önemli kesitler:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP’lilerin PKK’lılarla kucaklaşma görüntülerinin kamuoyuna yansımasının ardından “Gereği yapılacak” sözleriyle, dokunulmazlıkların kaldırılacağı mesajı vermişti. Erdoğan, BDP’liler hakkındaki fezlekelerin hazırlanarak Başbakanlık’a gönderilmesinin ardından bu konudaki kararlılığını sürdürdüğünü gösterdi.

Sadece kürsü

Bu noktada yapılabilecek en doğru hareket de dokunulmazlıkların herkes açısından sınırlandırılmasıdır. Bu sınırlandırmanın da ifade özgürlüğü odaklı olması gerekir. Yani milletvekilleri sadece “kürsüdeki söz ve ifadeleri, yasama çalışmaları” açısından “dokunulmaz” olmalıdır.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle hazırlanan fezlekelere baktığımızda, vekillik göreviyle hiçbir ilgisi bulunmayan, “kanuna aykırı eğitim kurumu açma” suçundan, “havaya ateş açma” suçuna kadar uzanan bir liste görüyoruz.

Tutuklanmama şartı

Burada getirilecek en önemli bir ikinci kural da hangi suçtan olursa olsun, suçüstü halleri dışında, vekillerin yargılamalarının tutuksuz sürdürülmesi olmalıdır.

Bu tür bir genel kural, değişen koşullara göre bazı dosyaların gündeme getirilmesiyle başlayan tartışmaların da bundan sonra olmasını engelleyecektir.
(MUE)

Fikret Bila /Milliyet

Yazının tamamını okumak için tıklayın...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com