"Sadık Atakan Müzesi" Garanti Altında

"Sadık Atakan Müzesi" Garanti Altında
Mart ayı başında vefat eden Kütahya'nın tanınan simalarından Avukat Sadık Atakan'ın özel çini müzesinde sergilediği eserlerden oluşan 56 eser eşi Nurgün Atakan ve Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'nin imzaladığı protokolle Valilikte sergileneceği

Mart ayı başında vefat eden Kütahya'nın tanınan simalarından Avukat Sadık Atakan'ın özel çini müzesinde sergilediği eserlerden oluşan 56 eser eşi Nurgün Atakan ve Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'nin imzaladığı protokolle Valilikte sergileneceği açıklandı.
2010 Mart Ayı başında vefat eden Kütahya'nın tanınan simalarından Avukat Sadık Atakan'ın vasiyeti üzerine 1993 yılında Türkiye'nin ilk Özel Çini Müzesi olarak babası Hacı Bahattin Atakan'dan kalma eski bir Kütahya Evi'nde yer alan eserlerden oluşan 56 eser vilayete bağışlanmış olup Valilik girişinde oluşturulan köşesinde merhum Sadık Atakan'ın eşi Nurgün Atakan, Kızları Müge, Mine ve Saime Atakan'ın destekleri ile yaşatılacağı belirtildi.
Vali Şükrü Kocatepe'nin makamında imzalanan protokol töreninde Hastanede tedavi gördüğü zaman kendisinin hastaneden çıktığında Valilikte köşe oluşturmak istediğini açıklayan eşi Nurgün Atakan; “Biz ailesi olarak bunu vasiyet addettik. Elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. İnşallah adını yaşatmak için elimizden ne geliyorsa da yapacağız” dedi.
Rahmetli Sadık Atakan'ın herkesin sevdiği bir insan olduğunu ve Kütahya'da herkesin ondan rahmet ve övgüyle bahsettiğini açıklayan Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe; “Biz de kendisine rahmet diliyoruz, mekanı cennet olsun. Bu eserleri toplamak ve bir araya getirirken hem Kütahya'daki bu ata sanatının güzel örneklerini geleceğe taşıma konusunda büyük hizmeti oldu hem de bunun yanında bu bilincin uyanması da onun gayreti ile oldu” dedi.
Kendisinin Kütahya'da göreve başlamadan önce Merhum Sadık Atakan'ı TRT 2'de Müzenin tanıtımını yaparken gördüğünü ve merak ettiğini açıklayan Vali Kocatepe; “Kütahya'da göreve başladığımda sordum ve hastanede olduğunu öğrendim. Kendisini orada ziyaret ettim ve görüştük. Daha sonra da birkaç kez müzede ve evde de ziyaret etme fırsatı buldum. Son defa hastanede yoğun bakımda görüştüm ve çok canlıydı, gayet neşeliydi. Orada bile şakalarına devam ediyordu. Mekanı cennet olsun, Allah sizlere uzun ömürler versin. Biz Sadık ağabeyin eserlerini burada muhafaza edeceğiz ve onun ismiyle bu çinileri koruyup sergileyeceğiz” dedi.
10 Madde halinde imza altına alınan protokolde eserler, Kütahya Valiliği Makam girişinde “Sadık Atakan Müzesi” ismiyle sergileneceği, Hükümet Konağının başka bir yere taşınması durumunda, yeni hizmet binasında uygun bir alanda oluşturulacak “Sadık Atakan Müzesi”nde eserler sergileneceği, söz konusu eserlerin muhafazasından Kütahya Valiliği sorumlu olduğu, eserlerin hiçbir şekilde kısmen ya da tamamen başka kişi ya da kuruma devredilemez, kullanım amacı değiştirilemez, önceden öngörülemeyen mücbir sebepler söz konusu olduğunda taraflar sorumlu olmayacağı ifade ediliyor.
Yapılan protokol imza töreninde İl Kütür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez ve Müze Müdürü Metin Türktüzün'de bulundu.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com