Şafak Pavey isyan etti

Şafak Pavey isyan etti
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, “TBMM’de 2 yıldır engelliler için komisyon kurulamıyor” diyerek isyanını dile getirdi.

İzmir'de "Engelli Hakları" konulu söyleşiye katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, engelli haklarının insan haklarının ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdi. TBMM'de iki yıldır "Engelli Hakları Araştırma Komisyonu" kurulması için çaba harcadıklarını belirten Pavey "Fakat ne yazık ki bu komisyonun kurulmasını sağlayamadık. TBMM'de 'interneti araştırma' komisyonu bile var. Ama engelli sorunlarını araştırma komisyonu maalesef yok" diye yakındı.
 
Türkiye'de 12.5 milyon engellinin, aileleri ile birlikte 36 milyon gibi ciddi bir nüfus oluşturduğuna dikkat çeken Pavey "Sorunlarına kayıtsız kalınması inanılır gibi değil. Bunun nedenini şuna bağlıyorum. Türkiye'de uzun süredir her şeyin iyi gittiği pompalanıyor. Ama engelli hakları komisyonu kurulursa, milyonlarca insanın yaşadığı perişanlık ortaya çıkacak ve gözler önüne serilecek. Bunu istemedikleri için engel oluyorlar" iddiasını dile getirdi.
 
Temel konunun insan hakları olduğuna dikkat çeken Pavey "Azınlık, kadın ya da engelli hakları... Ayrımcılık hangisinde yapılırsa yapılsın kafa aynı kafadır. Bu konulardaki ilerleme için yasa çıkarmak yetmez. Hala engellilere rapor çilesi çektiriyorsanız, televizyonlara teleteks yöntemi ile alt yazı zorunluluğu getirmiyorsanız, işaret dilini mahkemelerde kullanmıyorsanız, çıkarılan yasaların bir anlamı yoktur" diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com