"Safari cinayeti" davası

Safari cinayeti davası
Sanık Mustafa Karahan'ın 1988'de, İsviçre'nin başkenti Bern'de, biri İsviçre vatandaşı, 4 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi

İSTANBUL (AA) - Sanık Mustafa Karahan'ın, 1998 yılında, İsviçre'nin başkenti Bern'de, biri İsviçre vatandaşı 4 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi.  

İstanbul Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mustafa Karahan ve müştekiler katıldı. 

Duruşmada, mahkeme heyeti başkanı Mehmet Selçuk, İstanbul Anadolu Adliyesi Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nden sanığın akıl sağlığı durumu itibariyle gözlem altına alınmasını gerektirir bir hastalığının bulunup bulunmadığına dair raporun geldiğini tutanağa geçirdi. 

Raporda, sanığın yapılan muayenesinde 1989 yılında İsviçre'ye kaçak olarak gittiği, gitmeden önce Türkiye'de TİKKO davasından yargılanarak 7 yıl tutuklu kaldığı ve bu süreçte işkenceye maruz kaldığını anlattığı belirtildi. 

Karahan'ın İsviçre'de bulunduğu zamanlarda Türkiye'de maruz kaldığı işkenceler nedeniyle tedavi gördüğünü belirttiği bilgisi yer alan raporda, iddia edilen olayla bir ilgisinin bulunmadığını ve böyle bir suç işlemediğini söylediği aktarıldı. 

Raporda, Karahan'ın yapılan ruhsal muayenesi sonucunda gözlem altına alınmasını gerektirir bir akıl hastalığı bulgusuna rastlanmadığı kaydedildi.

 Heyet başkanı Selçuk, tanıklar Gülistan Uçur ve Metin Erdoğan'ın yurt dışında alınan ifadelerinin geldiğini belirterek, bu ifadelerin bir dahaki duruşmada tercüme edilmesine, İstanbul Anadolu Adliyesi Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nden alınan rapor yeterli görüldüğünden sanığın Adli Tıp Kurumu'na sevkine gerek olmadığına karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

- İddianameden 

 

Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Ahmet Faik Kapluhan tarafından hazırlanan iddianamede, İsviçre'nin başkenti Bern'deki Safari Restoran'da 27 Temmuz 1998'de, gece saatlerinde, Hasan Doğan, Haydar Kabaçelik, Garip Kırmızıkaya ve İsviçre vatandaşı Roland Widmer'in ateşli silahla kasten öldürüldüğü belirtiliyor. 

İddianamede, şüpheli Mustafa Karahan'ın yüklenen suçla ilgili 28 Kasım 2012'de yakalandığı ve ertesi gün tutuklandığı bildiriliyor. 

Karahan'ın, Bern'de, 3'ü Türk 4 kişinin öldürülmesi olayını, terör örgütü TİKKO adına yaptığı söylemlerinin de araştırıldığı belirtilen iddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 15 Ekim 2012 tarihli yazısında, "Safari cinayeti" olarak adlandırılan olayın, TİKKO terör örgütünün faaliyeti kapsamında işlendiğine dair herhangi bir belgeye rastlanmadığının bildirildiği aktarılıyor. 

Mustafa Karahan'dan alınan DNA örneğiyle olay yerinden alınanların eşleştiği vurgulanan iddianamede, sanık Mustafa Karahan'ın birden fazla kişiyi öldürmek suçundan, müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com