Safra kesesinden 450 küçük taş çıkartıldı

Safra kesesinden 450 küçük taş çıkartıldı
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir ameliyatta tıp tarihinde ender rastlanan bir olay yaşanarak, 70 yaşındaki hastanın safra kesesinden 450 adet küçük taş, laparoskopik yöntemle çıkarıldı.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği hekimlerinden Op. Dr. Turgay Manav tarafından gerçekleştirilen ameliyatta, polikliniğe başvuran 70 yaşındaki Hatice Açar, isimli hastanın 3 yıldır karın ağrısı ve bulantı şikâyetinin olduğu kaydedildi. Yapılan tetkikler sonucunda safra kesesinde taş tespit ettiğini ve ameliyata karar verildiğini söyleyen Dr. Manav, bir cerrah olarak ilk kez bu kadar çok taşı bir hastadan çıkardığını belirterek ameliyatın başarıyla gerçekleştirildiğini hastanın şifa ile taburcu edileceğini belirtti.
Afyonkarahisar’ın İscehisar İlçesinde yaşayan 70 yaşındaki Hatice Açar da ameliyat korkusu nedeniyle bu ıstıraba dayandığını, ancak ameliyatın çok kolay ve rahat olduğunu söyledi. Ameliyatın ardından konuşan Açar, “Boşuna yıllardır acı çekmişim. 450 taşın çıktığını görünce hayretler içinde kaldım. Doktorumdan ve hastaneden çok memnun kaldım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Hastane Yöneticisi Dr. Hasan Arslan da laparoskopi yönteminin hastanelerinde çok sık kullanıldığını, çevre illerden ileri üs olarak görüldüğü için hastaların burayı tercih eder hale geldiğini vurgulayarak, “Ameliyathanemizde yılda 4 bin civarı sadece laparoskopi ile ameliyat yapılmaktadır. Bunun için gereken her türlü tıbbi teçhizat ile uzman ve tecrübeli ekibimiz var” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com