''Sağanak yağış, baraj bölgesinde görülmedi”

''Sağanak yağış, baraj bölgesinde görülmedi”
Kütahya'da Eti Gümüş A.Ş'ye ait gümüş madeni tesisindeki siyanür barajındaki çökmeye ilişkin oluşturulan Takip ve İzleme Kurulunun denetiminden sorumlu Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Kütahya merkezde görülen sağnak yağışın baraj bölgesinde görülmediğ

Kütahya'da Eti Gümüş A.Ş'ye ait gümüş madeni tesisindeki siyanür barajındaki çökmeye ilişkin oluşturulan Takip ve İzleme Kurulunun denetiminden sorumlu Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Kütahya merkezde görülen sağnak yağışın baraj bölgesinde görülmediğini ifade etti. Horozoğlu, bölgede seddelere mukavemet kazandırmak için uğraşıldığını, 4'üncü seddenin 1.5 metre yükseltilmesi vedaha önce programlanmış 5 numaralı havuzun yapımının bir an önce devreye alınması amacıyla çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Kütahya'da Eti Gümüş A.Ş'ye ait gümüş madeni tesisindeki siyanür barajındaki çökmeye ilişkin oluşturulan Takip ve İzleme Kurulunun denetiminden sorumlu Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, il merkezinde kısa süre etkili olan sağanağın, baraj bölgesinde görülmediğini bildirdi.
Horozoğlu, yaptığı açıklamada, il merkezinde öğleden sonra kısa süreli sağanağın etkili olduğunu söyledi.
Bu süreçte Eti Gümüş A.Ş'ye ait barajın bulunduğu Gümüş köyü ve çevresinde yağış kaydedilmediğini belirten Horozoğlu, ''İl merkezinde kısa süre etkili olan sağanak, barajın bulunduğu bölgede görülmemiştir'' dedi.
Horozoğlu, bölgede ne kadar yağış olursa olsun siyanürlü su bulunan havuzlara doğrudan dışarıdan kesinlikle yağmur suyu akışının söz konusu olmadığını ifade ederek, sadece yüzeyde bir artış olabileceğini, ancak bunun tehlike oluşturmayacağını kaydetti.
Bölgedeki vatandaşların, olası yağmurun barajdaki durumu olumsuz etkileyeceğini düşünerek endişeye kapılmamasını ve rahat olmasını isteyen Horozoğlu, şöyle konuştu:
''Şu anda orada önemli olan, seddelerin mukavemetinin sağlanmasıdır. O bakımdan 4'üncü seddenin 1.5 metre yükseltilmesi çalışmaları devam ediyor.
Daha önce programlanmış 5 numaralı havuzun yapımı, bir an önce devreye alınması amacıyla sürüyor. Ekipler hızlı bir şekilde çalışıyor. İnşaat halindeki havuza siyanürlü suyun tahliye edilmesi kesinlikle söz konusu değil. Burada yer altındaki suyun yüzeye çıkmış olmasından dolayı küçük bir su birikintisi oluştu. Zaten orayı önce kil tabakası, sonra jeomembranla kaplayacağız ki geçirimsizlik elde edelim. Şu anda yapılan çalışmalar ağırlıklı olarak seddelerin güçlendirilmesidir.''
Horozoğlu, bölgedeki içme ve kullanma sularının her gün analiz edildiğine dikkati çekerek, şimdiye kadar canlı yaşamına zarar verecek bulguya rastlanmadığını sözlerine ekledi. (Haber Hasan Yiğit)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com