Sağlam binaların kira fiyatlarında artış

Sağlam binaların kira fiyatlarında artış
Simav ilçesinde, 19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından sağlam binaların kira fiyatlarında artış kaydedildi.

Simav ilçesinde, 19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından sağlam binaların kira fiyatlarında artış kaydedildi.
Alınan bilgiye göre, depremden önce 250 ile 400 lira arasında değişen kira bedelleri, deprem sonrası iki katına çıktı. Oturdukları kiralık evler hasar gördüğü için boşaltmak zorunda kalan vatandaşlar, bir yandan taşınacakları sağlam ev bulmakta zorlanırken, diğer yandan yüksek kira bedeli isteyen ev sahipleriyle uzun pazarlıklar yapmak zorunda kalıyor.
Depremin ardından aniden yükselen kiralık ev fiyatları karşısında zor durumda kalan memur ve çalışanların çoğu, çareyi ilçe merkezine yakın belde ve köylerde sağlam evlere taşınmakta bulurken, bunu göze alamayan bazı kamu görevlilerinin tayin için talepte bulunduğu öğrenildi.
Belediye Başkanı Kasım Karahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yüksek kira fiyatları konusunda hemşehrilerinden kiracılardan yana tavır sergilemelerini beklediğini bildirerek, ''TOKİ'nin inşaatına başladığı kalıcı konutların 6 ayda tamamlanması planlanıyor. Kalıcı konutlar tamamlandığında kiralar yine eski seyrine döner. Ev sahibi hemşehrilerimden depremi fırsata dönüştürmemelerini istiyorum'' dedi.
Caner Dolaylar, oğlunun ailesiyle kaldığı evin duvarlarında büyük çatlaklar oluştuğunu dile getirerek, kiralık ev bulamadıkları gibi kira bedellerinin iki katına çıkmasından yakındı.
İsmail Elitok da deprem öncesi 150 liraya kirada oturduğu evin hasar gördüğünü ve yıkılacağını ifade ederek, ''Şimdi çadır kentte başımızı sokacak bir yer bulduk. İlçe merkezini dolaşıp kiralık ev bakıyorum. Ancak bütçeme uygun bir kiralık ev bulmamın adeta imkansız olduğunu gördüm. Allah bize ve bizim gibilere acısın'' diye konuştu.
Fatma Canpas ise iki veya üç katına çıkan kira fiyatlarına bir ayarlama getirilmediği takdirde Simav'da pek çok vatandaşın deprem sonrası açıkta kalabileceğini belirterek, ''Benim gibi pek çok kiracı şimdi deprem sonrasını düşünüyor'' ifadesini kullandı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com