“Sağlam İrade” afişleri için işadamlarının desteği!

“Sağlam İrade” afişleri için işadamlarının desteği!
Halkın vergilerinin nasıl AKP yandaşlarına peşkeş çekildiği, suça adı karışmış olanların evindeki ayakkabı kutularından çıkan 4.5 milyon dolarla görüldü

Türkiye, büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda söz edilen milyarlarca dolardan, soruşturma dosyasında adı geçen AKP’li üç Bakan ve Bakan çocuklarından, AKP yandaşı ünlü işadamlarının deşifre olmasıyla Başbakan Erdoğan’ın söz ettiği ‘’Yeni Türkiye’’ sinin aslında ne demek olduğunu anlayalı çok zaman geçmedi.

Türk Halkı, tepkisini sokaklarda göstermiş, siyaset dünyasında muhalefet sesini AKP Hükümeti’ne karşı yükseltmişti.

Halkın vergilerinin nasıl AKP yandaşlarına peşkeş çekildiğini, suça adı karışmış olanların evindeki ayakkabı kutularından çıkan tek bir örnek olarak 4.5 milyon dolardan anladı.

Ortada savcı ve polisin yaptığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda ele geçen çok net kanıtlara rağmen AKP yalakalığı ve yağ çekmenin dozu iyice abartılarak neredeyse putlaştırılmaya çalışılan bir iktidara yine halk olarak şahit olmaktayız.

Kanıtlar ortada, isimler deşifre olmuş; Başbakan Erdoğan’ın bizzat kendisi tarafından operasyonları yöneten savcı ve polisleri hedef göstermesi görmemezlikten gelinerek neredeyse AKP İktidarı’na alkış tutanları da görüyoruz.

Bazı STK’lar (Sivil Toplum Kuruluşları) Başbakan Erdoğan’a destek vermek için harekete geçti. Erdoğan'a destek için verilen “Sağlam İrade” afişleri İstanbul’un dört bir yanındaki billboardlara asıldı. O çok konuşulan ilan ve afişleri asan Sivil Dayanışma Platformu’nun başkanı Ayhan Oğan tüm merak edilenleri anlattı.Sivil Dayanışma Platformu, Başbakan Erdoğan’a destek vermek için gazetelere, metrolara ve İstanbul genelindeki billboardlara “Sağlam İrade” ilanı vermişti. Sivil Dayanışma Platformu'nun hazırladığı 'Sağlam İrade' afişlerinden sonra bu ilanların niçin ve kimlerin desteği ile asıldığı tartışma yaratmıştı.

Konu ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, partisinin TBMM’deki grubunda yaptığı konuşmada, Erdoğan için yayınlanan “Sağlam İrade” ilanlarını eleştirerek, “17 Aralık'tan sonra Sivil Dayanışma Platform diye bir platform tam sayfa gazetelere ilan verdi. Sağlam İrade denildi. Ben merak ediyorum. Bunlar kimlerden oluşuyor ve bu parayı nereden buluyorlar. Bu paraları nereden sağladıklarını kamuoyu önünde açıklasınlar. Bu platformdan bir tanesi HAK-İŞ, bu parayı kendi cebinden mi yoksa işçinin parasıyla mı verdin, çık açıkla” diye konuşmuştu.

O çok konuşulan ilan ve afişleri asan Sivil Dayanışma Platformu’nun başkanı Ayhan Oğan OGÜNhaber‘e açıklamalarda bulundu.

Oğan, son operasyonu Cumhuriyet tarihinin en sofistike ve kapsamlı darbe girişimi olarak nitelendirirken “Biz de demokrasiye inanan, demokratik hukuk düzenini korumaya kendisini adamış bir sivil toplum kuruluşu olarak bu süreç içerisinde aktif olarak pozisyonumuzu belirlemek istedik ve bu ilanları hazırladık” diye konuştu.

İlanların hazırlanmasında platform üyelerinden herhangi bir maddi destek almadıklarını belirten Oğan, daha önce benzer dernek ve vakıflara bağış yapmış iş adamlarından aldıkları destekle bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.SDP Başkanı Ayhan Oğan’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

“Biz 17 Aralık Operasyonu ile başlayan süreci şöyle okuyoruz. Geçmişte denenen usullerle seçilmiş meşru iradeye dayanan hükümeti, yargıyı siyasi bir araç gibi kullanarak devirmeye dönük bir girişimdir. Siyaseti yeniden dizayn etmeye yönelik bir girişimdir. Cumhuriyet tarihi içerisinde bugüne kadar hazırlanmış en sofistike ve en kapsamlı darbe teşebbüsüdür. Birçok araçla sistematik bir şekilde hükümete dönük saldırılar sürdürmektedir.

Biz de demokrasiye inanan, demokratik hukuk düzenini korumaya kendisini adamış bir sivil toplum kuruluşu olarak bu süreç içerisinde aktif olarak pozisyonumuzu belirlemek istedik ve bu ilanları hazırladık. Bunu biz gönüllü olarak yaptık ve herhangi bir kimseden telkin almadık.

Bu darbe süreci 17 ve 25 Aralıkta teşebbüs edilmiş ve sonlandırılmış bir süreç değil. Hala devam ediyor ve her gün farklı araç ve yöntemlerle milli iradeye yönelik bir saldırı girişimi var. Biz süreci çok yakından takip ediyoruz ve yeni plan ve projelerle farklı adımlar atmayı da planlıyoruz.

Bu proje kapsamında İstanbul genelinde 2 bin 683 bilboard, 500 tane raket, 750 tane Metrobüs ve İETT’lerdeki küçük ilanları astık.

Bunlar için üye kuruluşlarımızdan da herhangi bir destek almadık. Biz bu fikri önce projelendirdik sonra bağışçılarımızdan destek talep ettik. Destek verenler de başka dernek ve vakıflara da yardım eden iş adamlarımızdır. Zaten bunun finansal boyutu ile ilgili ayrıntılı açıklamayı zaman geldiğinde yapacağız. O yüzden bu konuda Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalar da yanlıştır.

Kendisi elinde herhangi bir bilgi belge olmadan konuşmaktadır. Dediğim gibi biz bu proje ile ilgili üyelerimizden herhangi bir ücret almadık. Sadece bahsettiğim şekilde bağış talep ettiğimiz iş adamları bize destek oldular.”


Görülüyor ki; AKP yandaşlığının sınır tanımadığı, yargı ve polise baskıların alkışlandığı, yapılan hırsızlıkların örtbas edilmek istendiği akıl tutulmaların yaşandığı ilginç günler geçirmekteyiz. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com