Sağlığınız için daha az tüketin

Sağlığınız için daha az tüketin
Uzmanlar, aşırı tuz tüketiminin sağlığa zararlı olduğunu bildirdi.

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Proğramlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Mesut Göktepe, ülkemizde en sık kullanılan tuz kaynağı besinlerden birinin ekmek olduğunu belirterek, “Sağlığa zararlarını önlemek amacıyla ekmekteki tuz oranının azaltılması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Bir insanın tüm besinlerden alması gereken günlük tuz miktarı 4 gram kadarken, ülkemizde kişi başına günlük ortalama 18 gram tuz tüketilmektedir. Tuzu tüketimini azaltmak için yemeklerin tadına bakmadan tuz ekleme alışkanlığından vazgeçilmeli, taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edilmeli, turşu, ketçap, hardal, soya sosu, salata sosları gibi yiyeceklerden uzak durulmalı, sebze ve meyve tüketilmeli, hazır besinler tüketilmemeli, yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, fesleğen, limon tercih edilmelidir” dedi.

Tuz tüketiminin insan sağlığına olan zararlarını anlatan Dr. Göktepe, şöyle konuştu:

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde sağlıksız hayat tarzı arasında hareket yetersizliği, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve aşırı tuz tüketimi de yer almaktadır. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalıkları, kemik erimesi, bazı kanser türleri gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır. Sofra tuzu, et suyu tabletleri, hazır çorbalar, konserveler, salamura besinler (turşu), ketçap, hardal, hazır soslar, salam, sucuk, sosis, kurutulmuş domates, peynir, zeytin, cips ve krakerler, hazır gıdalar, tuzlu kuruyemişler, karbonat, maden suları, kabartma tozu tuz oranı yüksek gıdalardır” diye konuştu.

Göktepe, tuz tüketiminin sonradan kazanılan bir alışkanlık ve değiştirilebilir bir davranış biçimi olduğunu aktararak, tuz kullanımının ve sağlığa zararlarının azaltılabilmesi için uzmanlara kulak verilmesi gerektiğini kaydetti. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com