Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:
"Bu topraklar, dünyaya medeniyet sunarken 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin' dedi. O anlayışla 11 yıldır insanımızı yaşatabilmek, insanımızı yüceltebilmek adına geceli gündüzlü önemli eserler verdik"

BURSA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bu topraklar, dünyaya medeniyet sunarken 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin' dedi. O anlayışla 11 yıldır insanımızı yaşatabilmek, insanımızı yüceltebilmek adına geceli gündüzlü önemli eserler verdik" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesince restorasyonu tamamlanan Üftade Tekkesi ve Camisi'nin yeniden açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Müezzinoğlu, Batı Trakyalı olduğunu ve Edirne Milletvekilliği görevinde bulunduğunu hatırlattı.

Edirne'nin, Bursa'nın evladı, İstanbul'un babası olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Edirne'nin babası, İstanbul'un dedesi olan Bursa'da, bir medeniyetin başkentliğini yapmış, dünyaya medeniyet sunmuş bu şehrin, dünyaya medeniyet sunuşunun köklerinin, tohumlarının yeşerdiği bu şehirde, bu eserin restorasyonunda burada olmaktan mutluluk duyuyorum" ifadesini kullandı.

Müezzinoğlu, dünyaya 500 yıl medeniyet sunmuş bir milletin evlatları, torunları olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Balkanlar ki Osmanlı'nın medeniyet anlayışının, bugün dünyada yeniden ihtiyacı olan bir anlayışın, dünyaya 500 yıl örnek olarak sunulduğu bölgeler. İlim orada var. İrfan orada var. Adalet o anlayışta var. Barış, hoşgörü o anlayışta var. Ne zaman ki o anlayışta zedelenmeler, gerilemeler oldu. Balkanlar'da kan ve gözyaşı oldu ve hızla çatışmalar, ayrışmalar ve özellikle Balkanlar'ın ve yakın coğrafyamızın ağır bedelleri ödediği süreçleri yaşadık. 150 yıldır çok ağır bedeller ödendi. Çok ağır sıkıntılar yaşandı ama biz dünden ders alan, dündeki değerlerimizi anlamını ve değerini iyi yakalayan, o değerlerin üzerine sabit ayağımızı koyarak yeniden dünyaya medeniyet sunacak bir anlayışın mensuplarıyız. Onun için bu tekkeyi, bu camiyi, bu restorasyonu, bana göre bir yenileme, yaşatma anlamının ötesinde bir ruhaniyetin, bir anlayışın yeniden dünyaya mesaj verdiği anlam olarak görmemiz gerektiğine inanıyorum. Bursa'nın her köşesinde tarih var. Bursa'nın her köşesinde kültürümüz var, evliyalarımız var. Osmanlı'ya güç katan ve dünyanın değişik coğrafyalarında izimizi bırakan bütün ruhu burada. İnanıyorum ki Bursa'dan, İstanbul'dan, Edirne'den, Türkiye'nin çok farklı bölgelerinden yeniden dünyaya tarihi gelecekteki muhteşem dinamiklerimizi yeniden koyacağımız süreçlerin arifesindeyiz. Şifa yuvaları bu alanların içinde vardır."

Sağlık Bakanlığı olarak son 10 yılda dünyaya örnek olan hizmetlerle anıldıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, Türkiye'nin bu konuda hayret ve gıptayla izlendiğini, yurt dışında gittiklerinde gördüklerini belirtti.

 

Daha iyisini, güzelini başaracaklarını anlatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü biz milletçe değerlerine sahip çıkan, birbirlerine değer veren ve kendimize yapılmasını istemediğimiz hiçbir yanlışı bir başkasına yapmayan, bize yapılmasını istediğimiz her iyiyi, her güzelliği kardeşimize de yapmaktan onur duyan bir anlayışın mensuplarıyız. Bu topraklar, dünyaya medeniyet sunarken 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin' dedi. O anlayışla 11 yıldır insanımızı yaşatabilmek, insanımızı yüceltebilmek adına geceli gündüzlü önemli eserler verdik. Bunların örneklerini görüyorsunuz ve görmeye devam edeceksiniz."

Müezzinoğlu daha sonra tekke ve caminin açılışını, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile gerçekleştirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com