"Sağlık bakanlığı neden geciktiğini açıklasın"

"Sağlık bakanlığı neden geciktiğini açıklasın"
ABD’de tedavi gören 13 yaşındaki Türk kızı Lara Berkman’ın vefatının ardından LÖSEV Başkanı Üstün Ezer ağır konuştu.

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın kemik iliği nakli bankası kurulması konusunda çok geciktiğini söyleyen Ezer, "Bu nedenle her yıl binlerce kanserli çocuğumuz vefat ediyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda neden geciktiğini artık kamuoyuna açıklasın" dedi.

ABD’de yayınlanan Posta 212 gazetesine konuşan Ezer, ailesiyle birlikte Amerika'da yaşayan 13 yaşındaki lösemi hastası Lara'nın vefatı nedeniyle çok üzgün olduğunu belirterek, “Lara'nın annesi, babası, kardeşi ve tüm yakınları onunla birlikte çok büyük bir mücadele verdiler. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Onlara çok büyük başsağlığı ve sabır dileklerimi iletiyorum. Çocuk doktoru olarak, bir çocuğun hastalıktan dolayı kaybedilmesine çok sinirleniyorum” diye konuştu. 

SAĞLIK BAKANLIĞI NEDEN GEÇİKTİĞİNİ AÇIKLASIN

Türkiye'de bir ilik nakli bankası kurulması için LÖSEV olarak beş senedir beklediklerini belirten Ezer, “Bu konuda 5 senedir mesaj veriyoruz. Türkiye'de Efe gibi binlerce kanser hastası çocuğumuzu, bu eksiklik yüzünden kaybettik. Buradan Sağlık Bakanlığı'na bir kez daha seslenmek istiyorum. Kemik iliği nakli bankası kurulması konusunda neden geciktiğini kamuoyuna açıklasın. Bir an önce Amerika'da ve Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde gerçek sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Sağlık Bakanlığı denetiminde bir Türk ulusal kemik iliği bankası oluşturulsun. Bunun için 6 ay gibi kısa bir süre bize yeterli” dedi. 

Amerika'da yaşayan Türklere LÖSEV'in yanında olmaları için çağrı yapan Ezer, “Sizler kamuoyu vasıtasıyla buradaki Türklerin önünü açabilirsiniz” diye belirterek “Sadece Sağlık Bakanlığı’nın el uzatmasını beklemeyelim. Sivil toplum örgütleri ve diğer kuruluşlar ele ele verelim ve bu sorunu çözelim. Umarım Lara son kaybımız olur” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com