Sağlık Bakanlığı salgını saklıyor

Sağlık Bakanlığı salgını saklıyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Avrupa şampiyonuyuz ama Bakanlık salgını saklıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim üyesi Gaye Usluer, en büyük yanlışın Sağlık Bakanlığı’nın salgını inkâr etmesi ve vaka sayılarını açıklamamasıyla yapıldığını belirtti. Usluer, “Türkiye’de salgın var ancak bu saklanmaya devam ettiği sürece duyarlılık sağlanamayacak. Bu durum vaka sayısını da artıracak” uyarısında bulundu.

DSÖ’nün son verileri, Bakanlığın kızamık aşısını anaokulu çağındaki çocuklara dek düşürmesinin bir faydasının olmadığını ortaya çıkardı. Örgüt, 10 Eylül 2013’e kadarki 9 aylık süreçte 194 ülkede karşılaşılan kızamık vakalarını sayıya döktü. Örgütün verilerine göre; Nijerya’da 50 bin 36, Çin’de 22 bin 950 kızamık teşhisi konulurken bu iki ülkeyi 6 bin 983 ile Türkiye izledi. Bu sayı ile Türkiye, dünyada üçüncü olurken Avrupa’da ilk sırada yer aldı.

BAKANLIK ÖRGÜT İLE ÇELİŞİYOR

Örgütün verileri ile çelişen Sağlık Bakanlığı’nın kızamığa ilişkin yaptığı önceki açıklamaları soru işareti yarattı. Kızamık salgını olduğu yönündeki iddiaların çoğaldığı 2012 sonunda dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de kızamık salgını olmadığını, bazen sayıları yüzü bulan hastalarda yurtdışı kaynaklı virüs görüldüğünü kaydetmişti. DSÖ’nün verilerine göre ise Türkiye’de 2012 yılında 698 kişiye kızamık teşhisi kondu.

SALGINDA SINIR TEHDİTİ

Usluer, “Ortadoğu’daki sınırlarımızın boşluğu ve kontrolsüzlüğü salgın için çok tehlikeli. Sınırdan kimin girdiği ve nereye gittiği belli değil” dedi. Usluer, 6 ay sonrası bebekler ve 1980-1990 arası doğumluların aşı olmadıklarını belirterek en büyük riskin bu gruplar olduğunu kaydetti. Usluer, bu grupların aşı olmaları gerektiğini söyledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com