Sağlık Bakanlığından aile hekimlerine hiç gitmeyen vatandaşlara mektup

Sağlık Bakanlığından aile hekimlerine hiç gitmeyen vatandaşlara mektup
Aile hekimine gitmeyen nüfusa ulaşmak amacıyla harekete geçen Sağlık Bakanlığı, başvuru yapmayan aile reislerine mektup gönderecek-Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun imzasıyla aile reislerine gönderilecek mektuplarda ''sağlık hizmetine en kolay şek

ZEYNEP AKYIL - Sağlık Bakanlığı aile hekimine gitmeyen nüfusa ulaşmak amacıyla harekete geçti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun imzasıyla aile hekimine hiç gitmediği tespit edilen hanelere mektup gönderilerek, vatandaşın bir sağlık sorunuyla karşılaştığında önce aile hekimine gitmesi sağlanacak.

Bireyin daha sağlıklı günler geçirmesi adına aile hekimliği sisteminin tüm Türkiye genelinde uygulamaya konulduğu hatırlatılan mektupta, aile hekimlerinin yaş ve cinsiyeti ne olursa olsun, kişiyi çevresiyle bir bütün olarak sağlık ve hastalık yönünden değerlendirmek için eğitim aldıkları belirtildi.

Aile hekimleri hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla düzenli sağlık taramaları gerçekleştirirken, beraberinde hastalıkların tedavi edilmesi konusunda da hizmet sunduğuna işaret edilen mektupta, tespit edilen sağlık sorununun tedavisi başka bir uzmanlık dalını ilgilendiriyorsa, aile hekimlerinin vatandaşın bu hizmete ulaşmasında koordinasyon sağlamada en yakın yardımcısı olduğu ifade edildi.

''Sağlık hizmetine en kolay şekilde ulaşılmasını sağlayacak olan aile hekimine müracaat etmekten çekinmeyiniz'' mesajının verildiği mektupta, şu ifadeler yer aldı:

''Tüm çabalarınıza rağmen herhangi bir sağlık sorununuz ortaya çıktığında öncelikli olarak aile hekiminize müracaat etmeniz, sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde ve en kısa zamanda yararlanılmasını sağlayacaktır. Unutmayınız ki aile hekiminiz sizlerin sağlığını korumak ve geliştirmek üzere görevlendirilmiştir ve önceliği sizin sağlığınız için en doğru olanı yapmaktır. Aile hekimine güvenebilirsiniz. Sağlıklı yaşam önerileri ve gerektiğinde ileri tedavi gerektiren hastalıklarımızın en kısa sürede tedavi edilebilmesi için aile hekiminiz ile tanışmanız sizin ve aileniz için önemlidir''

-''Bir tıkla'' aile hekiminizi öğrenin

Aile hekimini bilmeyen vatandaşlar için de mektupta, ''bir tıkla aile hekiminizi öğrenin'' bilgisi yer alıyor. Buna göre mektupta vatandaşların kimlik numarasıyla ''http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/'' internet adresinden aile hekiminin kim olduğu, adresi ve telefon numarası bilgilerine ulaşabileceği belirtiliyor.

-Yüzde 25'in üzerinde bir nüfus aile hekimine başvurmadı

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aile hekimliği uygulamasının sağlıkta dönüşüm programının ana unsurlarından biri olduğunu belirtirken, aile hekimlerine müracaat konusunda beklenen rakamlara ulaşılamadığını ifade etti.

Bazı vatandaşların henüz aile hekimleriyle tanışmadıklarını tespit ettiklerini anlatan Tontuş, aile hekimi başına yaklaşık 4 bin nüfusun düştüğünü ve bunun tamamının aile hekimleriyle iletişim halinde olması gerektiğini söyledi.

Çok basit hastalıklarda bile bireylerin aile hekimlerine uğramadan hastaneye gitmeye çalıştıklarını belirten Tontuş, şunları kaydetti:

''Örneğin bir şeker hastasının ilaçlarının yenilenmesi gerekiyorsa, bunun raporları varsa hastaneye gidip kuyruk beklemelerine veya hastaneden randevu alıp orada saatlerce oyalanmalarına gerek yok. Bu ilaçlarını kendilerine çok yakın bir şekilde konuşlanmış aile hekimleri rahatlıkla yazacaktır. Sağlıkla ilgili problemlerin en kısa sürede çözülmesi için doğru adım, bir sıkıntınız olduğunda doğrudan sizin kayıtlarınızın olduğu aile hekimine müracaatınızdır. Aile hekimini kullanmayan nüfus yüzde 25'in üzerinde, bu nüfus bir defa olsun aile hekimlerine uğramadılar. Bu nüfusa ulaşmak istiyoruz, 'sağlıkla ilgili bir sıkıntı olduğunda önce aile hekimine uğrayın' diyoruz. Bu her konuda olabilir aşı olabilir, danışmak istedikleri bir şey olabilir, kilo vermeye çalışıyordur veya sigara bırakmaya çalışıyordur, hiç hastane koridorlarında gezmelerine gerek yok. Aile hekimleri yeterli eğitimi aldılar.''

-İleri tetkik gerekiyorsa, aile hekimi randevu alacak

Aile hekimlerini kullanmadığı tespit edilen aile reislerine, Pazartesi gününden itibaren mektupların postalanacağını bildiren Tontuş, ''Şunu tespit ettik ki ailede anne- baba aile hekimini kullanmıyorsa zaten çocukları da gitmiyor. Biz burada hane reislerini, anne ve babayı doğrudan teşvik edebilirsek, çocuklar da aile hekimlerini kullanacaktır'' şeklinde konuştu.

Vatandaşın aile hekimlerini ziyaret ederek sağlıkla ilgili herhangi bir problemleri varsa paylaşmaları gerektiğini, daha ileri bir tetkik gerekiyorsa da aile hekimi aracılığıyla hastaneden, ilgili doğru hekimden, daha kolay randevu alabileceğini belirten Tontuş, şunları kaydetti:

''Hastaların bir sıkıntılarında hastanelerde farklı farklı branşları dolaştıklarını görüyoruz. Kendi sosyal çevrelerinden aldığı bilgilere göre hekime gidiyorlar bu da yanlış oluyor. İleri tetkik gerekiyorsa, hangi hekime gitmek gerekiyorsa aile hekimlerine gitsinler, aile hekimleri onlar için randevularını alacaktır. Aile hekimi vatandaşın sağlığının en iyi şekilde yönetilmesi ve yürütülmesi için çaba sarf ederler. Bunun içerisinde ileri tedavi gerekiyorsa da bunun için de sizin adınıza ne gerekiyorsa onu yaparlar''

Tontuş, amaçlarının insanların sağlığa en hızlı bir şekilde hakkaniyetli bir şekilde erişimini sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Zeynep Akyıl
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com