Sağlık Bakanlığından ATO aleyhine dava

Sağlık Bakanlığından ATO aleyhine dava
Bakanlık, Gezi Parkı eylemleri sırasında "hukuka aykırı biçimde revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaç dışında faaliyet gösterdiği" gerekçesiyle Ankara Tabip Odası organlarının görevlerine son verilmesi için dava açtı

Sağlık Bakanlığı, Gezi Parkı eylemleri sırasında "hukuka aykırı biçimde, yetkisiz ve kontrolsüz, revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet gösterdiği" gerekçesiyle Ankara Tabip Odası (ATO) organlarının görevlerine son verilmesi için dava açtı.

Dava dilekçesinde, "31 Mayıs-14 Haziran 2014 arasında, Gezi Parkı eylemleri bahanesiyle Ankara'da da müessif olaylar meydana geldiği" ifade edildi. "Gerek bu eylemlerin faillerinin gerekse vatandaşların eylemler sebebiyle çeşitli sağlık problemleriyle karşılaştıkları" belirtilen dilekçede, Sağlık Bakanlığının, bu eylemler sırasında 569 vakaya ambulansla müdahale ettiği bildirildi.

Tabip Odalarının görevlerinin 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu'yla belirlendiği ve bu görevlerin içinde sağlık hizmet birimi açmak ve işletmek bulunmadığına işaret edilen dilekçede, ATO'nun, buna rağmen, Ankara'daki olaylara müdahil olmak üzere Bakanlıktan izin almadan ve hiçbir kamu otoritesi altında olmadan sağlık hizmet birimleri açtığı ve işlettiği anlatıldı.

İnsan hayatını konu olan sağlık hizmetlerinin ehil personel tarafından, hizmetin mahiyetine uygun ortamlarda, her türlü iş ve işlemin resmi olarak kayıt altına alındığı şartlarda verilmesi gerektiği belirtilen dilekçede, somut olayda ATO'nun revir olarak kullandığı yerlerin Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Çankaya Belediyesinin eski ve yeni hizmet binaları, Diş Hekimleri Odası ve baro eğitim merkezi olduğu bildirildi.

Bakanlıktan izin alınması bir yana, bu yerlerden hiçbirinin sağlık hizmeti vermek için uygun olmadığı ifade edilen dilekçede, 6023 sayılı kanunun, amaç dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerine yenilerinin seçilmesine Sağlık Bakanlığının veya Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine asliye hukuk mahkemesince karar verileceğini düzenlediğine dikkat çekildi.

Dilekçede, bu gerekçelerle ATO'nun Yönetim Kurulu ile "kanunun kendisine yüklediği görevleri yerine getirmeyen" Haysiyet Divanının görevlerinin sona erdirilerek, yerlerine yenilerinin seçilmesine karar verilmesi talep edildi.

Dava, Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Muhabir: Barış Kılıç
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com