Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürleri Eskişehir'de toplandı

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürleri Eskişehir'de toplandı
Sağlık Bilimleri Enstitüsü müdürleri, Eskişehir'de bir araya geldi.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü müdürleri, Eskişehir'de bir araya geldi.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Türkiye Üniversiteleri Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürleri 22. Toplantısı', Meşelik Kampüsü'ndeki Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Toplantıya Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Danışmanı ve Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Solak, ESOGÜ Rektörü Fazıl Tekin, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve ESOGÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ferruh Yücel ile davetliler katıldı.
Toplantıda konuşan Yücel, gelişen çağa ayak uydurabilmek için her beş yılda ülke genelinde tüm alanlardan 100 bin lisansüstü ve 5 bin doktora öğrencisinin daha mezun edilmesi gerektiğini belirterek, 'Türkiye'de sağlık alanındaki yükseklisans öğrenci sayısı 4 bin 36, doktora yapan öğrenci sayısı ise 4 bin 143'e ulaştı. Ancak, bu sayı çok yetersizdir' dedi.
Prof. Dr. Tekin ise, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören kişilerin hem üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacına cevap verdiklerini, hem de ülkemizin ekonomi ve bilim alanındaki ihtiyacını karşılamaya çalıştığını ifade ederek, 'Yükseköğretimde öğrenci sayısı artırılırken nitelikten taviz verilmemesi gerekmektedir. Enstitülerin ilgili oldukları fakültelerle son derece yakın ilişki içerisinde olması gerekir. Üniversiteler enstitülere gerekli imkanları sağlamalıdır' diye konuştu.
Lisansüstü eğitimin üniversitelerin olmazsa olmazlarından olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Solak da, üniversitelerde lisansüstü eğitimin meselelerine değinerek, 'Bize gelen bazı talep ve sıkıntılar üzerinde çalışıyoruz. Her konuda üniversitelere yardımcı olmaya hazırız' ifadesini kullandı.
Prof. Dr. Büyükerşen ise, lisansüstü eğitiminde yaşanan sıkıntıları eski bir rektör olarak bildiğini anlatarak, 'İlerleyen teknoloji karşısında ödenekler sınırlıdır. Bu toplantıda çözüm önerileri üretileceğine inanıyorum. Ayrıca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eskişehir'in önemli bir eksiği olan kongre turizmine büyük katkısı vardır ve bu durum beni çok memnun ediyor' dedi.
Toplantının 12 Haziran'a kadar süreceği bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com