Sağlık çalışanları eylemde

Sağlık çalışanları eylemde
Gaziantep'te kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın önceki gün hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesine tepki göstermek için sağlık çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.

İlk olarak sabah saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü çalışanı yaklaşık 40 kişi hastane bahçesinde eylem yaptı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Sloganlar atarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giren sağlık çalışanları poliklinik binasına gelerek burada basın açıklaması yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES)’e bağlı çalışanlar, Gaziantep'te bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan için bir dakika saygı duruşunda bulundu.

BEYAZIT'A YÜRÜYÜŞ BAŞLADI

İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi hastanesi bahçesinde toplanan yüzlerce sağlık çalışanı saat 11.30'da Beyazıt Meydanı'na yürüyüşe geçti. Sağlık çalışanları tepkilerini pankart ve sloganlarla dile getiriyor.

ALANYA'DA DOKTORLARIN GÖZÜ YAŞLI EYLEMİ

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde çalışan Göğüs Cerrahi Uzmanı Doktor Ersin Arslan'ın 17 yaşındaki bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesini Alanya'da protesto eden sağlık çalışanlarının yarım günlük iş bırakma eylemi sırasında bir kadın doktor gözyaşlarını tutamadı.

Alanya Devlet Hastanesi önünde toplanan Antalya Tabip Odası üyesi sağlık çalışanları, hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan için yarım gün iş bırakma eylemi başlattı.

Poliklinik binası önünde toplanan yaklaşık 50 sağlık çalışanı, 'Üzgünüz, kırgınız, kızgınız, eylemdeyiz', 'Hasta şiddetine hayır', 'Bize vurduğunuzda eliniz acırsa 184-SABİM'i arayın' ve 'Hep hasta hakları, nerede hekim hakları' yazan dövizler açtı.

Basın açıklamasını okuyan Antalya Tabip Odası Alanya Temsilcisi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. İbrahim Halil Yalçın, "Halkın sağlık hizmetlerinde giderek artan hoşnutsuzluklarını, 184-SABİM adlı şikayet hattı kurarak, hekimler ve sağlık çalışanlarına yönelten, hasta- hekim arası güven ve saygınlığı ortadan kaldıran, sevabı hükümete, günahı bizlere yükleyen Sağlık Bakanı bu cinayetin birinci derece azmettiricisidir" dedi.

Hastanın sağlığına kavuşmak istediğini, hekimlerin ise hastayı sağlığına kavuşturmayı amaçladığını belirten Yalçın, "Bu ortak gayede oluşan ve emin olun, büyük çoğunluğu bizim dışımızda nedenlerden kaynaklanan başarısızlıklarda medya bizi hedef gösterir. Dolayısıyla yazılı ve görsel basın da suçlular listesine dahil edilmelidir" diye konuştu.

Üzgün, kırgın ve kızgın olduklarını dile getiren Yalçın şöyle devam etti:

"Hastanelerde performans uygulaması, çalışma barışını yok eden, bizi giderek daha fazla çalışmaya ve dolayısıyla daha fazla hata yapmaya zorlayan haksız ve ahlaksız bir uygulamadır. Bu sistemin hayata geçmesini engelleyemeyen biz hekim ve sağlık çalışanları da bu cinayete ortağız."

Açıklama sırasında 'Sağlıkta şiddet yasası, hemen şimdi' yazan dövizi tutan ve duygulanan Dermatoloji Uzmanı Dr. Derya Koç, gözyaşlarına hakim olamadı.

AÜ SENATOSU DOKTORA SALDIRIYI KINADI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Senatosu, Gaziantep'te bir hasta yakınının saldırısı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan'a yapılan saldırıyı kınadı.

Gaziantep'teki Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirirken görev başında bir hasta yakınının saldırısı sonucu hayatını kaybeden Uzman Dr. Ersin Arslan'a yapılan saldırı, bugün toplanan Akdeniz Üniversitesi Senatosu tarafından da kınandı. Senato kararında, "Uzman Dr. Ersin Arslan'a Allah’tan rahmet, başta eşi Dr. Sibel Karahan Arslan olmak üzere ailesine, sağlık camiasına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. Bu olayı hekimlik camiasına yapılmış menfur bir saldırı olarak görüyor, Üniversitemiz adına şiddet ve nefretle kınıyoruz" denildi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com