Sağlık liselilere büyük şok

Sağlık liselilere büyük şok
Özel sağlık liselerine kayıt yaptıran birçok öğrenci e-okul sisteminde görünmüyor

Türkiye genelinde yeni açılan özel sağlık liselerine kayıt olan yüzlerce öğrenci mağdur oldu. Kontenjandan fazla alınan öğrenciler e-okul sisteminde görünmüyor.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle özel okullara kontenjan sınırı getirildi ancak özel okullar ön kayıtla sınırdan fazla öğrenciyi kayıt etti. Kontenjan sınırını aşan öğrenciler e-okul sisteminde görünmeyince veliler büyük şok yaşadı. Öğrenciler devamsızlıktan sınıfta kalma ve bir yıl kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Şu anda kaç öğrencinin bu durumda olduğunu bilmiyoruz. Bu durum okul kapatmaya kadar gider. Öğrencilerin acil olarak başka bir okula kaydını aldırması gerekiyor” dedi. Durum, Kartal’daki Özel İstanbul Yesevi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrenci velilerinin, çocuklarının sınav bilgilerini öğrenmek amacıyla e-okul veli bilgilendirme sistemi’ne girdiklerinde ortaya çıktı. Sistemde ‘Girdiğiniz Bilgilere Ait Öğrenci Bulunamadı’ ibaresi ile karşılaşan veliler, okula gittiklerinde çocuklarının okulda resmi kaydının olmadığını öğrenince şoke oldu.

Velileri de uyaran Yıldız, mazeretli mazeretsiz devamsızlık hakkının 45 gün olduğunu hatırlatarak, bu öğrencilerin acil olarak başka bir okula kaydını yaptırması gerektiğini de söyledi. Yıldız, şu uyarılarda bulundu: “Şu anda kaç öğrenci e-okul’da görünmüyor bilmiyoruz. E-okul’da devamsızlık süresi mazeretli ve mazeretsiz olarak 45 güne çıkarıldı. Bu süreyi doldurmadan öğrencilerin hemen kaydını, kontenjanı uygun olan bir okula aldırması gerekiyor. Bu kontenjanı olan özel sağlık meslek lisesi de olabilir, yoksa da başka bir okul türü de olabilir. Öğrenciler 45 günlük devamsızlık hakkını doldurduysa da mağdur olurlar, bir yıl kaybetmiş olacaklar gibi görünüyor şu anda.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com