Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı

Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı
Sigara kullanımı, hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve stresin, kalp hastalığı eğiliminde değiştirilebilecek risk faktörleri arasında yer aldığı bildirildi.

KÜTAHYA - Sigara kullanımı, hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve stresin, kalp hastalığı eğiliminde değiştirilebilecek risk faktörleri arasında yer aldığı bildirildi.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünden 12-18 Nisan tarihleri arasını kapsayan Dünya Kalp Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı bir kalbin sadece kalp hastalıklarından korunmak için değil, ayrıca hayatın tadını çıkarmak için yeterli enerjiye sahip olunması bakımından önemli olduğu belirtildi.
Kalbin her gün yaklaşık 100 bin kez çarptığı ve işlevini yerine getirebilmesi için oksijen ve besine ihtiyacı bulunduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Tüm dünyada üç ölümden birinin sebebi olan kalp hastalıkları, çok yaygın bir tehdit oluşturur. Ayrıca milyonlarca insanın da yaşam kalitesini düşürür. Kalp hastalıkları, koroner arterlerin iç çeperlerinde biriken yağ sebebiyle meydana gelir. Bu yağ tabakası yıllar boyunca biriktikçe arter çapları giderek daralır ve kan akışının yavaşlamasına veya hatta tamamen durmasına sebep olur. Kan akışı sınırlandırıldığında, göğüs ağrıları ortaya çıkabilir. Kan akışı ciddi ölçüde azaldığında veya tamamen kesildiğinde, kalp krizi meydana gelebilir.
Herkes kalp hastalıklarına yakalanabilir. Çünkü bu riski arttıran birçok faktör bulunur. Sigara, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres, yüksek kolesterol düzeyleri, fazla kilolar, şeker hastalığı, yaş, cinsiyet ve genetik faktörler, kalp hastalığına yakalanma riskini artırır. Sahip olunan risk faktörleri arttıkça kalp hastalığına yakalanma riski de artar. Kalp hastalığı eğilimi, sahip olunan risk faktörlerini azaltılarak önemli ölçüde düşürülebilir. Sigara kullanımı, hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve stres, kalp hastalığı eğiliminde değiştirilebilecek risk faktörleri arasında yer almaktadır.''
Açıklamada, sigarayı bırakıp spor yaparak, sağlıklı beslenerek ve rahatlayarak kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azaltılabileceği duyuruldu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com