Sağlıklı beslenmede 10 altın kural...

Sağlıklı beslenmede 10 altın kural...
Beslenmenin insan hayatındaki önemine değinen uzmanlar, psikoloji ve beden sağlığı açısından beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Uzmanlara göre, sağlıklı beslenmek için 10 temel altın kural var. İşte sağlıklı beslenmenin kuralları:
TÜKETİLEN GIDALARIN ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ZENGİN OLMASI
- Tek taraflı beslenme, yemekte alınan hazzı ortadan kaldırdığı gibi ayrıca yemeğe karşı olumsuzluk geliştirir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemli koşulu tek taraflı beslenmemekten geçer. Değişik gıdaların damak tadını yaşamak, insanlara ayrıca bir haz verir.
- Tabiatın sunmuş olduğu taze ve çok çeşitliliği (meyve, sebze, ekmek, süt ve süt ürünleri örneğinde olduğu gibi) tüketmek, insanı daha dinç ve dinamik kılar.
- Meyve ve sebze yemek bir alışkanlık haline getirilmeli. Her meyve ve sebze, kendi mevsim ve sezonunda yenilmelidir. Suni şekilde olgunlaştırılan meyve ve konserveler, içinde olması gereken minarel ve vitaminlerden yoksundur.
ALINAN ENERJİ VE KALORİNİN MİKTARI ÖNEMLİ
- Vücut, gereğinden fazla tüketilen gıdayı yağa dönüştürerek depolar. Vücutta bulunan tüm yağ depolarının temelinde, fazlaca alınan gıdalar yatmaktadır.
- Vücudun gereksiniminden daha az enerji/gıda aldığınızda, hayatı sürdürebilmek için ilk olarak depo edilmiş olan enerji kaynakları kullanılacaktır. Bu durum ancak gerçek anlamda vücutta yağ depoları varsa anlamlıdır, yoksa bu durum adale erimesini beraberinde getirir.
TOPLAM GIDA, FAZLA ÖĞÜN SAYISINA BÖLÜNEREK TÜKETİLMELİ
- Olağanüstü açlık hissini daha iyi kontrol altına almak ve bunu bastırabilmek için, günde en az 5-6 kez az miktarda öğün alınmalı. Ağıza alınan lokmalar iyice çinenmeli. Çünkü doyma refleksi midede değil beyinde bulunmaktadır. Alınan gıda, iyi ve ağır bir şekilde çiğnendiğinde sağlıklı bir biçimde sindirilir.
YETERİ KADAR PROTEİN ALINMALI
- Kilo başına ortalama olarak 0.9 gram protein alınması gerekir. 60 kg ağırlığında olan bir bayan için bu 54 gr protein anlamına gelir. 80 kg olan erkek için ise yaklaşık 72 gr protein demektir.
- Vücudun, kendi depolarında protein meydana getirecek kabiliyeti yoktur. Onun için proteinin dışarıdan yiyecek yolu ile alınması önemlidir. Ancak alınan miktarın sınırlı olması da bir o kadar önemlidir. Toplam enerji kaynağının yüzde 10 protein ile sağlanması sağlıklı beslenme anlamında anlamlı ve önemlidir.
- Sağlıklı beslenme açısından haftada 2 öğün etli yemek protein açısından yeterlidir.
- Fazla tüketilen protein, hemen yağa dönüşüp depolanacağından, fazla yemek yenmemelidir.
YAĞ SINIRINA DİKKAT
- Kişi, gözle görülen yağlardan sakınmalı, ancak gözle görülmeyen gizli yağlar karşısında da daha dikkatli olmalıdır. Özellikle katı yağlara karşı dikkatli olunmalı, peynir ve sucuk türlerinin yağsız olanları tercih edilmeli.
TAZE SEBZE VE MEYVE İLE TAHIL ÜRÜNLERİNE AĞIRLIK VERİLMELİ
- Vitamin ihtiyacı, haplar yerine taze sebze ve meyve tüketerek dengelenmeli.
- Sebze, meyve ve tahıl ürünlerinin içinde ayrıca sağlıklı bir hayat için ihtiyaç duyulan mineraller ve posalar yeterli derecede bulunmaktadır.
TATLIYA DİKKAT
- Yemek olarak tüketilen şeker fazlası, hemen yağa dönüşür. Tatlılar ve rafine şekerler, kalitesiz karbonhidratlardır.
GIDALARA ZARAR VERMEDEN YEMEK HAZIRLAYIN
- Sağlıklı beslenme konusunda, yemeğin nasıl hazırlandığı ve pişirildiği de büyük önem taşır. Yemekler fazla kaynatılmamalı ve kızartılmamalı. Bu işlem sebze ve gıdaların içinde bulunan önemli minerallerin, vitaminlerin yıkılmasına neden olur. Sebzeli yemek yaparken doğrama işi, yemek hazırlandığı sırada yapılmalı. Ufak doğramalar ve ezmelerden kaçının. Meyve için de aynı durum söz konusudur.
- Rafine edilmemiş pirinç ve buğday tüketmek önemli ve anlamlıdır. Çünkü bu besinler minarel, vitamin ve posadan zengin gıdalardır.
- Hazırlanan yemeklerin tazeliği önemlidir. Yenilebilecek kadar yemek hazırlanmalıdır. Tekrar ısıtılan yemeklerde kalori kaybı olmamakta, ancak minarel ve vitaminler açısından değerlendirildiğinde oldukça değersiz olmaktadır.
- Buharla pişen yemekler, yenilen yemeklerin ağırlık türünü oluşturmalıdır. Yemeklerin suları dökülmemeli, çünkü pek çok vitamin ve minarel çözünmüş olarak yemeğin suyunda bulunur.
SUYUN ÖNEMİ
- Günde en az 2.5-3 litre su içmek, alışkanlık haline getirilmeli. Sabah
uykudan kalktıktan sonra iki bardak su içmek, sağlık açısından büyük önem taşır.
- Yemeklerden yarım saat önce su içilmeli. Yemek esnasında ve yemekten sonra suç içilmemeli. Yemekten en erken yarım saat sonra su içmek önemlidir.
- Sıcak havalarda ve terlenildiği an sıvı alınımının, kaybedilen ölçüde takviye edilmesi gereklidir. Saunaya veya hamama giderek terlemek sağlıklıdır. Ancak terledikten sonra bol su içilmelidir.
- Suni tatlandırılmış limonata ve nektar suları pek sağlıklı değildir.
- Aşırı alkol tüketimi sağlıksızdır. Alkolden kaçınılmalıdır, çünkü alınan alkol su olarak kabul edilmez.
SPOR VE EGZERSİZİN ÖNEMİ
- Günlük egzersiz yapmak çok önemli ve sağlıklıdır. Ağır yemeklerden sonra en az 20 dakika yürümek, sağlıklı bir sindirim ve dolaşım için önemlidir.
- Sağlıklı beslenme açısından yüzme- yürüyüş- bisiklet sürmek iyidir. Isınma hareketleri yapmak bir alışkanlık haline getirilmelidir.
- Ormanda, temiz havada yürümek ve güneşlenmek önemlidir.
- Sigara kullanmak, sağlığın en büyük düşmanıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com