Sağlıklı orucun sırrı sahurda gizli

Sağlıklı orucun sırrı sahurda gizli
Ramazanda sağlıklı oruç tutmanın sırrının sahurda gizli olduğu, sahurda ”ne kadar çok yenirse o kadar az acıkılır” anlayışının çok yanlış olduğu bildirildi.

Ramazanda sağlıklı oruç tutmanın sırrının sahurda gizli olduğu, sahurda ”ne kadar çok yenirse o kadar az acıkılır” anlayışının çok yanlış olduğu bildirildi. Oruçtaki en önemli öğünün sahur olduğunu vurgulan diyetisyenler ”Oruç tutan kişilerin ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekir” dedi.
Mutlaka sahura kalkılması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, sağlıklı bir oruç için sahurda uygun yiyeceklerin tüketilmesinin de şart olduğunu belirtiyorlar. Sahurda tüketilen yiyecek ve içeceklerin, hem kan şekerinin aşırı düşmesine engel olduğunu, hem de metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağladığını ifade eden uzmanlar, oruç tutarken sahurun en önemli öğün olduğunu vurguladılar.
Uzmanlar, ”Ramazanda yeterli ve dengeli beslenme, başlıca dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile sağlanabilir. Birinci grup süt, peynir, ayran, çökelek, ikinci grup et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller, üçüncü grup ekmek, makarna, pirinç, bulgur, mısır, tarhana, dördüncü grup ise taze sebze ve meyveler şeklinde oluşmaktadır” diye konuştular.
SIVILAR, İFTARDAN İTİBAREN YAVAŞ YAVAŞ ALINMALIDIR
Sıcak havanın etkili olduğuna işaret eden ve su tüketiminin hayati önem taşıdığını uzmanlar, “”Günlük su ihtiyacının tamamı sahurda alınmaya çalışılmamalı. Sıvılar, iftardan itibaren yavaş yavaş alınmalıdır. Sıcak nedeniyle sıvı kaybedenlerde bazı mineral kayıpları da olabilir. Minerallerden en büyük kayıp sodyumda ortaya çıkar. Bu yüzden sıcakta çalışanlar ve aşırı terleyenlerin kaybedilen sodyumu almaları için sodyumun kısıtlanmasını gerektiren herhangi bir kronik hastalıkları (yüksek tansiyon, kronik böbrek yetmezliği) yoksa iftarda tuzlu ayran içmelerini öneriyoruz” diye konuştu.
Beslenmenin iftardan sahura kadar azar azar, ama sık olması gerektiğini ifade eden uzmanlar şunları kaydetti “Ramazanda en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de kabızlıktır. Bu nedenle iftardan sahura kadar olan sürede azar azar ama sık lifli gıdalar tüketilmeli, meyve olarak da bu dönemde üzüm, erik, kavun ve karpuz yenebilir. Tahıl olarak, genellikle kepekli ekmek, bulgur ve kabuklu pirinç tüketilmesi, kabızlık tehlikesini ortadan kaldırabilir. Bunların yanı sıra sindirimi kolaylaştıran yoğurt ile ana yemekte sebze tüketilmesi, Ramazan ayında sindirim bozukluklarının önüne geçebilir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com