Sağlıklı saç için öneriler...

Sağlıklı saç için öneriler...
İnsanda estetiğin bir parçası olan saçların bakımı büyük önem taşıyor.

İnsanda estetiğin bir parçası olan saçların bakımı büyük önem taşıyor. Saçların klorlu sularla yıkanması, renk bozulmalarına, kolay kırılganlığa ve matlığa sebep olurken, saçın yıkanmasında sıcak suyun kullanılması da derinin nemini ve cildin bütünlüğünü koruyan yağların daha kolay uzaklaştırılmasına yol açıyor.
Uzmanlar, mikroplardan arındırılmak amacıyla klorlanmış sularla saçların yıkanmasının, renk bozulmalarına, kolay kırılganlığa ve matlığa sebep olduğunu bildiriyor. Saçların yıkanmasında 'saf suyun' ideal olduğunu belirten uzmanlar, içme sularının daha az mineral içerdiğini ve saf suya daha yakın halde olduklarını hatırlatıyor. Uzmanlar, şişelerde satılan suların saç yıkamada da kullanılabildiğini, belki biraz maliyet getirecekse de sonuçların yüz güldüreceğini kaydediyor.
Saçların yıkandığı sulardaki bir diğer önemli noktanın da 'ısı' olduğunu ifade eden uzmanlar, saçların yıkanmasında oda sıcaklığındaki suların kullanılmasını öneriyor. Bazı kişilerin, saçlarını iyice temizleyebilmek amacı ile dayanabilecekleri en yüksek ısıda sular kullandıklarına dikkat çeken uzmanlar, bunun çok yanlış olduğunu bildiriyor. Saçlı deriye sıcak su uygulanmasının, bu bölgede bulunan derinin nemini ve cildin bütünlüğünü koruyan yağların daha kolay uzaklaştırılmasına sebep olduğunu vurgulayan uzmanlar, ayrıca ısı karşısında ciltteki deliklerin genişlediğini ve saçların cilt altındaki derinliklerinin minimuma indiğini, bu durumda dayanıklılıklarının azaldığını kaydediyor.
Banyo sonrası sert bir kurulama veya fırçalamanın, saçların kopmasına sebep olabildiğini ifade eden uzmanlar, günümüzde kolaylıkla bulunan temizleyici şampuanların, dayanılabilecek en serin su ile uygulanmasının, saçlara güç vereceğini bildiriyor. Uzmanlar ayrıca, uygun sularla yıkama ve jojoba yağı gibi nemlendirici uygulamaların, saç diplerindeki sağlığı koruyacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com