Sağlıklı saçlar için

Sağlıklı saçlar için
Sağlıkla parlayan, çabuk uzayan, hacimli ve güçlü saçlar için besinlerin gücünü göz ardı etmeyin.

Yaz aylarında güneş, deniz suyu, sıcak ve nemli hava saçlarımızın kurumasına sebep oluyor. Özellikle saçı uzun olanlar bu konuda daha fazla sorun yaşayabiliyor. Bu sorunları yaşamamak için işte size bir kaç ipucu
 
YUMURTA


Saçla ilgili okuduğunuz birçok yazıda biotine rastlamanız mümkün çünkü yumurtada da zengin olarak bulunan ve B grubu vitaminlerinden olan biotin, saçların sağlıklı uzaması ve saç derisi sağlığı için çok önemli. Vücudumuzda biotin, bağırsaklarımızda bakteriler tarafından üretilir ve bağırsak florasında olumsuz bir değişme olmadığı sürece, düşük kaliteli diyetlerle bile günlük gereksinim karşılanabilmektedir. Eksikliğine ender olarak rastlanır ancak bağırsaklarda sorun söz konusuysa biotin eksikliği, saç dökülmesine neden olabilir. Biotin içeriği yüksek olan besinler; yumurta, yerfıstığı, badem, somon, avokado ve peynir.
 
ISPANAK

İçeriğinde folat ve demir gibi önemli oyuncular bulunan ıspanak, saçlarımız dahil olmak üzere vücudumuz için oldukça faydalı. B grubu vitaminlerinden folat, kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve hücre çoğalmasında, demirse kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasında gerekli. Demir eksikliğinde görülen anemide, hücreler yeterli oksijen alamadığı için görevini yapamaz. Bu durumda yorgunluk, güçsüzlük ve saç dökülmesi yaşanabilir. Premenapozlu kadınlar üzerine yapılmış olan geniş çaplı bir araştırmada, saçları daha sık dökülen kadınların daha düşük demir seviyelerine (ferritin düzeylerine bakılmış) sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kadınlarda regl görmeye başlandığı zamandan itibaren demir eksikliği yaşanması mümkündür. Gerekirse bunun için demir içeren multivitamin takviyesi alınabilir.
 
BAKLAGİLLER

Soya fasulyesi, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi baklagiller, demir içeriği yüksek olan bitkisel proteinler. Proteinler, saç hücrelerininde dahil olduğu vücudumuzdaki tüm hücrelerin büyümesi için gerekli. Saçımız keratin proteininden oluşmuştur.  Yetersizliğinde saçlarımız daha yavaş uzar ve saç tellerimiz güçsüzleşir. Et, tavuk, balık gibi hayvansal proteinlerde bulunan hem-demir vücudunuz tarafından daha kolay emilir. Bu nedenle eğer vejetaryenseniz mutlaka bitkisel proteinlerden yararlanmanız ve bunları, daha iyi emilim sağlamak için C vitamini kaynaklarıyla beraber tüketmeniz gerekir.
 
DOLMALIK BİBER

C vitamini açısından iyi kaynak olan kırmızı, sarı ve yeşil dolmalık biberler, saçlarımız içinde faydalı.
C vitamini, non-hem demirin (baklagillerde bulunan) emilimini artırarak saç kılı keselerine bol oksijen taşır. Aynı zamanda C vitamini kolajen olarak da kullanılır. Saçların sağlıklı uzaması için saç kılı keseleri, kan damarları ve derimiz kolajene ihtiyaç duyar. C vitamini eksikliğinde kuru ve çabuk kırılan saçlar ortaya çıkar.
 
DENİZ ÜRÜNLERİ

Deniz ürünlerinin içeriğinde bulunan çinko büyüme ve onarımda rol alarak saçların uzamasına yardımcıdır. Aynı zamanda yağ bezlerinin, saç kılı keselerin etrafında düzenli çalışmasına yardım eder. Çinko eksikliğinde saç dökülmesi, yavaş uzama ve kepeklenme görülebilir. İstiridye, yengeç, deniz tarağı, yağsız et, mantar, bazı yağlı tohumlar, fıstık ezmesi, yoğurt ve peynir, kaynakları arasındadır. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Mis gibi kokmak' isterken sağlığınızdan olmayın09 Ekim 2014 Perşembe 11:55
 • Yeni Trend ıslak makyaj09 Ekim 2014 Perşembe 11:33
 • Estetikte bu yılın Top 5′i29 Ağustos 2014 Cuma 16:29
 • Ölümle tehdit edilen 5483 kadın, bugün oy kullanamayacak10 Ağustos 2014 Pazar 12:30
 • Cinsel saldırılarda yüzde 47 artış08 Ağustos 2014 Cuma 15:01
 • Öz kızına 10 yıl boyunca tecavüz etti07 Ağustos 2014 Perşembe 13:26
 • Kadın cinayetinde skandal karar31 Temmuz 2014 Perşembe 12:15
 • Canlı yayında doğum yapacaklar05 Haziran 2014 Perşembe 20:31
 • Mutlu kadın için 16 yasak29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31
 • Unutkan kadınlara öneriler!..02 Mayıs 2014 Cuma 23:50
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com