Sağlıklı süt kullanımının önemi

Sağlıklı süt kullanımının önemi
Uzmanlar, toplumun ve onu oluşturan bireylerin sağlıklı, güçlü olarak yaşamasında, ekonomik, sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında yeterli ve dengeli beslenmenin temel şartlardan olduğunu söyledi.

Sağlık uzmanları, Türkiye genelinde gıda tüketimine bakıldığında, tahıl ve tahıl ürünlerinin tüketiminin ilk sırada yer aldığını belirtti. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarda tüketiminin her yaş grubu için önem taşımakta olduğunu kaydeden uzmanlar, 'Ancak süt içme alışkanlığı yaygın değildir. Yapılan araştırmalar ilimizde bu besin grubunun tüketim düzeyinin çok altında olduğunu göstermektedir. Tüketilen bütün içecekler arasında ne yazık ki sütün payı sadece yüzde 9'dur. Süt, insan organizması için gerekli pek çok besin öğesinin bileşiminde hemen hemen yeterli ve dengeli bir şekilde içeren ve insan organizmasında yüzde 80 civarında kullanılan çok önemli bir besin maddesidir' dedi.
Yaşamın başlangıcından itibaren her yaş döneminde, sağlıklı beslenmede çok önemli bir yere sahip olan sütün içeriğindeki kalsiyumun, süt ve süt ürünleri olmadan alınması mümkün olmadığını ifade eden uzmanlar, 'Kalsiyum tüketimi ile kemik yoğunluğu arasında sıkı bir ilişki vardır. Süt ve süt ürünlerinin kemik yoğunluğunun en üst noktaya ulaştığı yirmili yaşlara kadar tüketilmesi kemik yoğunluğunun artmasına neden olmaktadır. Her yaş grubunun günde en az iki su bardağı süt veya süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Günde bir bardak süt içen bir çocuk protein ihtiyacının yüzde 35'ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 52'sini, B-12 vitamin ihtiyacının yüzde 98'ini karşılayabilmektedir. Çocuklarımızda gelişme geriliğinin hala önemsenecek düzeyde olduğu ilimizde bu denli değerli besin maddesinin tüketiminin artırılması ve özellikle hayatımız boyunca sahip olduğumuz alışkınlıkların edinildiği en önemli dönem olan çocukluk ve gençlik dönemlerinde sağlıklı süt içme alışkanlığının kazanılması çok önemlidir. Süt tüketimi sağlıklı bir toplum oluşturulması yanında, osteoporoz gibi ülkemizde özellikle ileri yaş kadınlarda sıklıkla görülen önlenebilir kemik hastalıklarının görülme sıklığının azaltılmasında da çok önemli bir katkıdır. İl Sağlık Müdürlüğü olarak koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında bireylerin beslenme konusundaki duyarlılığını artırmak ve bu konuda bir toplum bilinci oluşturmak amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com