Sağlıkta fişlenme isyanı!

Sağlıkta fişlenme isyanı!
Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği Sağlık Bakanlığı'nın yeni uygulamasına isyan etti

Sağlık Bakanlığı’nın yeni getirdiği uygulama ile bugünden itibaren tüm özel, devlet ve üniversite hastanelerinde damar izi özel bir cihaza tarama yaptırarak kimlik kaydettirilecek.

Bu uygulama ile hastanın kimlik tespiti elinden yapılacak ve vatandaşlık numarasına gerek kalmadan muayene olunacak. Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye Barolar Birliği bu uygulamaya isyan etti ve bu uygulamanın kişinin özel hayatını ihlal ettiğini, sağlıkta mahremiyet hakkını ortadan kaldırdığını ve bunun bir çeşit fişleme olduğunu belirtti.

YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA ŞÖYLE:

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı’nın anayasal bir hak olan her tür kişisel sağlık verisinin temel insan hakları gözetilmeksizin bakanlık bünyesinde toplanabilmesine ilişkin girişimleri sürmektedir.

Kişisel sağlık verilerinin hangi amaçlar için toplanacağı, hangi güvenlik koşullarında saklanacağı, işleneceği ve kimlerle paylaşılacağı yasal olarak belirlenmeden, ulusal ve uluslararası hukuk/etik değerler yok sayılarak toplanması ile ilgili tartışmalar sürerken bu kez de sözde güvenlik gerekçesi adı altında SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından hizmet alma ön koşulu olarak dayatılan “avuç içi-damar- parmak izi” okuma metotları ile hastalar adeta ‘fişlenmekte’dir.

Kişisel sağlık verilerinin korunması konusunda Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Diş Hekimleri Birliği, Türkiye Eczacılar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği olarak kişisel sağlık verileri ile ilgili mesleki, etik ve hukuki yaklaşımlarımızı paylaşmak, kamuoyunun doğru bilgilenmesini sağlamak ve hastalarımızı mevcut durum hakkında doğrudan bilgilendirebilmek istiyoruz. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com