Sağlıkta şiddet sona ersin

Sağlıkta şiddet sona ersin
Türk Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkanı Hasan Gök, 17 Nisan 2012’de Gaziantep’te hasta yakınları tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıl dönümünü sebebiyle yaptığı açıklamada, “Sağlıkta şiddet sona ersin istiyoruz” dedi.

Türk Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkanı Hasan Gök, 17 Nisan 2012’de Gaziantep’te hasta yakınları tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıl dönümünü sebebiyle yaptığı açıklamada, “Sağlıkta şiddet sona ersin istiyoruz” dedi.

Başkan Gök ve bir grup sendike üyesi, Dumlupınar Üniverstesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptılar.
“Geçen yıl bugün Gaziantep'teki cinayet sağlıkta şiddetin Türkiye'de ulaştığı doruk nokta oldu" diyen Başkan Gök, "Ölümün birinci yılında sağlık şehidimizi anmak ve sağlıkta şiddete dikkat çekmek için 17 Nisan’ı Yas Günü İlan ettik. Bugün Türk Sağlık-Sen’liler olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında siyah kokart veya siyah kurdele takarak sağlık hizmetlerini yürütüyor, sağlıkta şiddeti protesto ediyoruz” şeklinde konuştu.
Şiddete karşı çözüm üretilmesini istiyen Gök, “Sağlık kuruluşlarında bu protestoyu toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla da gerçekleştiriyoruz.Aradan tam bir yıl geçmesine rağmen değişen hiçbir şeyin olmamasını, hastanelerde hamile doktorların tartaklandığı, hemşirelerin saçından sürüklenip yoğun bakımlık olduğu, 112 çalışanlarının sokaklarda darp edildiği olayların yaşanmasına rağmen çözüm için ciddi bir adım atılmamasına da bu eylemimizle tepki gösteriyoruz” diye konuştu.

"KAMERALAR ŞİDDETİN SEYRİNİ SAĞLIYOR"

Başkan Hasan Gök, “Yaptığımız araştırmalara göre sağlık çalışanlarının yüzde 62'si şiddet mağduru. 6 ayda Sağlık Bakanlığı'na rapor edilen şiddet vakası sayısı 3 bin 84. Artık buna bir dur denmesi gerekmiyor mu?Sağlıkta şiddete çözüm bulunması için acaba daha ne kadar çalışanın cinayete kurban gitmesi bekleniyor.Çözüm geciktikçe, şiddet artıyor. Hastaneleri donatan kameralar sadece medyada şiddetin seyrini sağlıyor. Etkin ve caydırıcı önlemler her nedense bir türlü alınmıyor. Artık sağlık çalışanları güvenli bir işyeri, hayatından endişe etmeden, şiddete uğrama korkusu yaşamadan hizmet üretmek istiyor” ifadelerini kullandı.

"CEZALAR CAYDIRICI OLMALI"

Cezaların caydırıcı olmasını istiyen Başkan Gök, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:“17 Nisan’da yas günümüzde sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için yaptığımız bu çağrı mutlaka dikkate alınmalıdır. Acil olarak hayata geçirilmesi gereken caydırıcı tedbirlerin alınmasıdır. Bunlar arasında da ilk yapılacak düzenleme Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılarak sağlıkta şiddetin cezasını arttırmaktır.Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır. Tutuklu yargılama gibi caydırıcılığı olan bir diğer unsurda hayata geçirilmelidir.Ayrıca sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre bedel ödeyerek yararlanması ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ceplerinden para ödemelidir.Sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri bu düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır. Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır.Türk Sağlık-Sen olarak Dr. Ersin Arslan’ı bir kez daha rahmetle anıyor ve sağlıkta şiddet sona ersin diyoruz.”(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com