Sağlıkta şiddete son

Sağlıkta şiddete son
Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan Memiş, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için devletin kalıcı çözümler üretmesini istediklerini söyledi.

Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan Memiş, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için devletin kalıcı çözümler üretmesini istediklerini söyledi.

Uşak Tabip Odası, geçen yıl Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakının tarafından bıçaklanarak öldürülmesi olayının yıl dönümü nedeniyle hastanede basın açıklaması yaptı. Dr. Ersin Arslan’ın Gaziantep’de bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Dr. Memiş, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini söyledi. Ülkenin değişik illerinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin endişe verici boyutlara ulaştığını ifade eden Dr. Adnan Memiş, “Genç meslektaşımızın ölümünün üzerinden bir yıl geçti ancak sağlık çalışanları her gün ülkenin dört bir yanında şiddet görmeye devam ediyor. Son bir yıl içinde genç bir sağlık emekçisi Dr. Melike Erdem sisteme isyanını kendi canıyla ödedi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Yoğun Bakım Hemşiresi Rabia Önal öldüresiye dövüldü. Hasta ve hasta yakınlarının yerlerde tekmelediği hamile doktor ve onlarca benzer şiddet olayı artarak devam ediyor. Eğitim sürecinden başlayarak çok çalıştığımız zor şartlarda hizmet vermeye gayret ettiğimiz hasta ve hasta yakınlarından şiddet görmeyi kabul edemiyoruz. Hasta ve hasta yakınları ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiren 184 SABİM şikayet hattı, hekimi ve hastayı mağdur eden performans sistemi, poliklinikler önünde gerginliğe neden olan hasta önceliği ve MHRS (Randevu) sistemi, devam ettiği sürece şiddete eğilim kaçınılmaz bir sonuç olmaya devam edecektir. En az hasta hakları kadar hekim ve sağlık çalışanlarının da haklarının korunması, şiddet sebeplerinin gözden geçirilmesi, bu soruna kalıcı çözümler üretilerek önlemler alınması gerekmektedir. Bu konuda hastane yönetimlerinin yanımızda olması, yerel ve genel medyanın üzerine düşenin fazlasını yapması gerektiğine inanıyoruz” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com