Sağlıkta şiddeti önlemek için adalet ve emniyetten destek talebi

Sağlıkta şiddeti önlemek için adalet ve emniyetten destek talebi
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından Sağlık Bakanlığı uygulamada somut adımlar atılmasını istiyor

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ -  Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından Sağlık Bakanlığı uygulamada somut adımlar atılmasını istiyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, sağlıkta şiddetin önlenmesinde hakim, savcı ve polisin algısının çok önemli olduğunu belirterek, "Bunun şikayete bağlı bir suç olmadığı bilinmeli, şiddete uğrayan sağlık çalışanına 'şikayetçi misin?' diye sorulmamalı" dedi.

Sağlık alanındaki şiddetin önlenmesine yönelik yapılan yeni düzenlemeyi AA muhabirine değerlendiren Şencan, "Sağlık çalışanına hapis cezası öngören yasa değişikliğinin henüz uygulamada sonuçlarını almaya başlamadık" diye konuştu.

-"Etkin uygulama olmalı"

Sağlık alanında yaşanan şiddetin, toplumda çok belirgin hissedilir hale geldiğini, bunun kanıksanır olmasının ise son derece kritik bir konu olduğunu dile getiren Şencan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geldiğimiz noktayı sosyologlar ve psikologlarla ele almalı ve ona göre bir yol haritası belirlemeliyiz. Televizyonlarda her gün bu tür görüntülerin yayınlanması doğru mu değil mi bunu tartışmalıyız. Asıl tehlikeli olan bunun normal karşılanır hale gelmesidir. Sağlıkta şiddetin önlenmesinde hakim, savcı, polis algısı çok önemli. Bunun şikayete bağlı bir suç olmadığı bilinmeli, şiddete uğrayan sağlık çalışanına 'şikayetçi misin?' diye sorulmamalı. Şikayetçi olup olmadığına bakılmaksızın doğrudan takip edilmeli."

Sağlık Bakanlığının sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Şencan, "şiddet" tanımının genişletildiğini söyledi. 

Şencan, sadece Sağlık Bakanlığı değil, diğer bakanlıkların görev alanına giren konularda da etkin uygulamalar olması gerektiğini ifade ederek, "Yargıda ve güvenlikte daha etkin uygulamalar ve kararlılık bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com