Sahil Güvenlik'in tıbbi tahliye faaliyetleri

Sahil Güvenlikin tıbbi tahliye faaliyetleri
Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ekipleri, denizde yaralanan kişilerin tahliye edilmesine yönelik tatbikat gerçekleştirdi

MUĞLA (AA) - Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı tarafından tıbbi tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

Senaryo gereği Bodrum açıklarında günübirlik tur tekne kaptanı, Alo 158 ihbar hattını arayarak yardım talebinde bulundu.

Kaptandan bilgi alan Sahil Güvenlik ekipleri, Tele Sağlık Merkezi Baştabipliği ile irtibata geçti. Teknedeki yaralının bilincinin açık olduğu ancak kolunu kıpırdatamadığı, teknede yardım edecek personel bulunmadığı öğrenildi. Bu sırada Bodrum'da bekleyen Sahil Güvenlik ekipleri de olay yerine intikal için hazırlıklarını tamamladı.

Tam donanımlı sağlık ekibinin marinada bekleyen Sahil Güvenlik botuna alınmasının ardından olay yerine hareket edildi. Teknede yaralıya ilk müdahaleyi yapan sağlık ekipleri, daha sonra Sahil Güvenlik ekipleri ile yaralıyı Sahil Güvenlik botuna alarak müdahaleye devam etti. 

Ekipler tarafından ambulansın bekletildiği marinaya getirilen yaralı, daha sonra Bodrum Devlet Hastanesine sevk edildi.

- Arama kurtarma merkezi 7 gün 24 saat hizmet veriyor

Tatbikat hakkında bilgi veren Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanı Sahil Güvenlik Yarbay Mete Çağlar, "mavi vatan" denizlerde hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri olaylarda hayati tehlikesi olan kişilere tıbbi tahliye faaliyeti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığının, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığına bağlı görev yaptığını bildiren Çağlar, "Sorumluluk alanımız Didim'den başlayarak Fethiye'ye kadar yaklaşık bin 200 kilometrelik sahil şeridi ile karasularımız Ege Denizi'nde ilan edilmiş Türk arama kurtarma bölgesidir. Devletimizin hak ve menfaatlerini gözeterek denizlerimizde arama kurtarma faaliyeti icra etmek, en önemli görevlerimiz arasında yer almaktadır" dedi.

Arama kurtarma merkezinin 7 gün 24 saat hizmet verdiğine işaret eden Çağlar, şöyle konuştu:

"Denizlerimizde yaşanan her türlü kaza ve hastalık sonucunda uzaktan tıbbi destek ihtiyacı, 24 saat esasına göre görev yapan Tele Sağlık Merkezi Baştabipliği tarafından karşılanmaktadır. Adalarda bulunan hasta ve yaralının tıbbi tahliyesine yönelik değerlendirme ve karar ise tedaviyi gerçekleştiren sağlık ekibi tarafından verilmektedir. Hasta ve yaralının tıbbi tahliyesi Sağlık Bakanlığına ait deniz ambulansları ile yapılamadığı durumlarda komutanlığımız tarafından gerçekleştirilmektedir. 2013 yılında Ege Denizi'nde 91 kişinin başarılı şekilde tıbbi tahliyesi gerçekleştirildi."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com