Şahin'e göre "genel kültür" kitabıymış!

Şahin'e göre "genel kültür" kitabıymış!
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Bal arıdan, kavga karıdan olur. 15’inde kız ya erde ya yerde olmalıdır." gibi ifadeler içeren skandal kitabı savundu.

Polis Akademisi’nin başına getirilen ve tepki toplayan Remzi Fındıklı’nın “Hasılı Kelam” (Sözün Özü) kitabındaki kadınlara yönelik ifadelere bir yorum da İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den geldi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Bal arıdan kavga karıdan olur’, ‘Kadının cihadı, eşiyle güzel geçinmesidir’, 15`inde kız ya erde, ya yerde olmalıdır, ‘Tarlayı taşlı yerden kızı gardaşlı yerden al’, ‘İşin eve, avradın ere, paranın da ele yakını makbuldür, ‘Türkler konuşmaya utanır, dövüşmeye utanmazlar’, ‘Fakirlik fikirsizliktir fakirin aklı olsa, fakir olmazdı’, ‘Aklı az olan yerin yiğidi bol, yiğidi bol olan yerin aklı az demektir.’ gibi ifadeler içeren skandal kitabı savundu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Polis Akademisi Başkanı Remzi Fındıklı’nın “Bal arıdan, kavga karıdan olur. 15’inde kız ya erde ya yerde olmalıdır. Erkeğin göbeklisi, kadının da bebeklisi makbuldür” gibi kadını aşağılayan ifadeler içeren kitabının “genel kültür” kitabı olduğunu savundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Şahin, genel kültür kitabı niteliğindeki kitabın Polis Akademisi’nde tavsiye edilmediğini belirtti.

‘GENEL KÜLTÜR KİTABIDIR’

CHP İstanbul Milletvekili Oran’ın, Polis Akademisi Başkanı Fındıklı’nın kadını aşağılayan ifadeler içeren kitabına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Şahin, şunları kaydetti:

“Polis Akademisi Başkanı Fındıklı tarafından kaleme alınan 180 sayfalık Hasılı Kelam, Özlü Sözler isimli kitap, ülkemizde farklı bölgelerde anonim olarak kullanılan sözlerden oluşmaktadır. Kitapta yer alan ve kamuoyunda sıklıkla kullanılan sözlerin, halkın olaylara ve olgulara bakışını göstermek adına derlendiği anlaşılmaktadır. Kaleme alınan kitap, bir genel kültür kitabı olma özelliği taşımakta olup, Polis Akademisi’nde herhangi bir dersin kaynak kitabı olarak tavsiye edilmemiştir. Ayrıca Polis Akademisi’nde adı geçen kitabın ve başka herhangi bir kitabın satışı da yapılmamaktadır.”

UMUT ORAN, KADINLARA HAVALE ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran Şahin’in bu yanıtına şu tepkiyi verdi:

“Bu zihniyetteki birisinin Polis Akademisi Başkanlığı yaparak geleceğin emniyet müdürlerini yetiştiriyor olması anlaşılan Sayın Bakanı rahatsız etmemiş ki sorumuzu görmezden gelmiş. Ama bu kitabı ‘genel kültür kitabı’ olarak nitelemesi de dikkat çekici. Bugün itibariyle Türk mizah tarihinin güzide bir köşesini işgal eder hale gelen İçişleri Bakanı’nın böyle bir kitabı ‘genel kültür’ edinebileceği kitap olarak nitelemesini de özellikle kadın yurttaşlarımızın ilgisine ve bilgisine sunuyorum.”

AİLE BAKANI TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Polis Akademisi Başkanı’nın kitabında yer alan kadınlar hakkındaki için, Umut Oran’ın aynı kitap hakkında verdiği soru önergesi üzerine, “Önergeye konu olan sorular, adı geçen müellif tarafından kaleme alınmış olup, hiçbir şekilde bakanlığımızın görüşlerini yansıtmamaktadır.” demişti. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com