Sahte Albay'a Kameralı Operasyon!

Sahte Albay'a Kameralı  Operasyon!
TSK'nın gıda ve ilaç ihalelerini kazandırma vaadiyle sahte üniformayla şirketleri 250 bin TL dolandıran biri emekli yüzbaşı, üç kişi gözaltına alındı..

Malulen yüzbaşı rütbesinden emekli M.T., kendisini istihbaratçı albay olarak tanıtıp TSK ihalelerine kazandırma vaadi verdiği firmaları dolandırdığı gerekçesiyle iki suç ortağıyla gözaltına aldı. T.'un sözde ihale görüşmelerine giderken albay üniforması giydiği ortaya çıktı.

FİRMALAR ŞİKAYET ETTİ
Rütbeli asker görünümlü zanlıların foyası 4 firma sahibinin şikayetiyle ortaya çıktı. Dolandırıldıklarını anlayan firma sahipleri Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu. Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği Ekipleri kısa sürede zanlıları buldu ve firmaları nasıl dolandırdıklarını da ortaya çıkardı. M.T. kendisini TSK' da istihbaratçı albay, suç ortağı K.B. ise yine TSK'nin ihale takipçisi olarak tanıttı ve çeşitli firma sahipleriyle görüşme yaptı. Zanlılar daha sonra belirledikleri firmaların kapısını çalıp, gerçekten yapılması planlanan ihaleleri anlatıp, firma sahiplerine ihaleyi kazanma garantisi verdi. Bu garantinin karşılığında ise yüzde 3 ihale teminatı bedelini peşin alıp firma sahiplerine de saymanlık alındı belgesi verdi.

Bazı ihale bağlama görüşmelerine Albay rütbeli askeri üniformayla giden M.T. ile suç ortakları daha da inandırıcı oldu. Zanlıların bu kılıkla bir firma sahibinden 62 milyon 500 bin liralık ihale garantisi verip karşılığında 106 bin 700 lira ihale teminatı aldıkları öne sürüldü. Dolandırıcılara inanan işadamıysa 62 milyon 500 bin liralık dişmacunu, kan dondurucu krem ve tıbbi malzeme alarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etmek isteyince gerçek ortaya çıktı ve dolandırıldığını anladı. Zanlıların benzer yöntemlerle iki işadamından daha ihale teminatı aldıkları belirlendi. Sahte istihbaratçı albay M.T. ile birlikte suç ortakları oldukları gerekçesiyle K.B. ve O.Ö.'yü gözaltına aldı. Aramalarda ihale şartnameleri ve hazırladıkları dosyalara da el konuldu. Polis dolandırılan şirketlerin güvenlik kameralarında yaptığı incelemede dolandırıcıların yaptığı pazarlığın görüntülerini ele geçirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com