Sahte fenni muayene çetesi çökertildi

Sahte fenni muayene çetesi çökertildi
İçlerinde Kütahya, Eskişehir ve Uşak'ın da bulunduğu 26 ilde düzenlenen sahte fenni muayene ve araç ruhsatı operasyonunda gözaltına alınan 29 kişi, İzmir'de adliyeye sevk edildi. Operasyonda 259 kişinin gözaltına alındığı, 230 kişinin ifadelerinin ardın

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Bornova ilçesi Işıkkent semtinde bulunan TIR garajında faaliyet gösteren bir suç örgütünün şehirlerarası nakliye yapan bazı şoförler için para karşılığında sahte fenni muayene raporları düzenleyip sahte ruhsat yaptığı ihbarını aldı. Yaklaşık altı ay süren teknik takibin ardından vergi borcu ve teknik donanım sebebiyle fenni muayeneden geçemeyen araçlara 200-250 lira karşılığında sahte vize ve ruhsat yapıldığı, ayrıca yüzde üç komisyon karşılığında mal ve hizmet alımı olmaksızın sahte fatura düzenlenerek piyasaya satıldığı belirlendi.
Operasyon için düğmeye basan polis, İzmir merkezi ile Adana, Aksaray, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecek, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta 259 şüpheliyi gözaltına alındı. Bunlardan 230'u ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Şebekenin ele başı sabıkalı H.T. ve 28 zanlı, 'örgüt kurmak ve üye olmak, örgüt adına faaliyette bulunmak, örgütlü olarak resmi belgede sahtecilik,
sahte araç vizesi yapmak, sahte araç ruhsatı ve sahte sürücü belgesi düzenlemek, mal ve hizmet alım satımı olmaksızın sahte fatura düzenlemek' iddialarıyla İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.
Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 179 adet araç ruhsatı, 145 adet 'EGM' yazılı sahte hologram, 276 adet TUVTÜRK hologramı, çok sayıda fatura ve sevk irsaliyesi ele geçirildi. (İsmail M.Sağıroğlu)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com