Sahte kooperatifçiliğe dava

Sahte kooperatifçiliğe dava
Kurdukları bir kooperatifle yurt dışından koyun ve keçi getireceklerini, çiftçilere ucuz mazot ve ekipman sağlayacaklarını öne sürerek çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edilen 9 kişi hakkında dava açıldı

ANKARA (AA) - DURMUŞ KOÇAK - Kurdukları bir kooperatifle yurt dışından koyun ve keçi getireceklerini, çiftçilere ucuz mazot ve ekipman sağlayacaklarını öne sürerek çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edilen 9 kişi hakkında dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı Lütfü Karakuş'un hazırladığı iddianamede, söz konusu kooperatifin 12 Haziran 2012'de kurulduğu, şüpheliler A. B.  ile H. Ç'in kooperatifin yöneticisi olduğu ileri sürüldü.

Kooperatifin, bazı televizyon kanallarında gerçeğe aykırı reklam yaparak üye topladığı, vatandaşlara üye olmaları halinde ödeyecekleri aidatın sigortalanacağı, paraların garanti altına alınacağı taahhüdünde bulunulduğu öne sürülen iddianamede, ancak üyelere herhangi bir poliçenin verilmediği anlatıldı.

İddianamede, kooperatif yöneticilerinin, üyelere, Ankara, Eskişehir ve Konya'da çiftliklerin bulunduğunu, koyun ve keçilerin burada yetiştirildiği, 81 ilde bin 117 entegre tesis kurulacağı, üye çiftçilere yüzde 10 ucuz mazot, ucuz gübre, tarımsal ekipman saylayacağını söyleyerek gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu öne sürüldü.

-Ortaklara her ay 2,5 kg et, 5 litre süt

Kooperatife üye olunması durumunda ortaklara, 3. yılın bitiminden itibaren aylık asgari ücret tutarında nakit ile haftalık 2,5 kilogram et ve 5 litre süt teslimi taahhüt edildiği ileri sürülen iddianamede, araştırmalar sonucunda kooperatifin bunu yerine getirecek girişimde bulunmadığı, tesis kurma ve hayvan temin etmediğinin anlaşıldığı ifade edildi.

Sanıkların bu şekilde ülke genelinde çok sayıda vatandaşı mağdur ettiği kaydedilen iddianamede, bazı mağdur ve müştekilerin ifadelerine yer verildi.

Müştekilerden Halil Mercan, ifadesinde, izlediği bir televizyon kanalındaki reklamı görerek  kooperatif hisse senedi almaya karar verdiğini belirtti.

Kooperatiften, 5'er adet koyun ile keçi hissesi aldığını, karşılığında da 7 bin lira ödeme yaptığını ileri süren Mercan, ancak kendisine söz verilen süre içerisinde kardan ödeme yapılmadığını savundu. 

-"Hayvanlar doğurgan"

Müştekilerden Hesna Pınar da ifadesinde şunları kaydetti:

"Kooperatifin Kızılay'daki merkezine gittim. Pazarlama uzmanı H. Ç. A, 5 adet hayvan karşılığında bir hisse verildiğini, 5 adet keçinin 3 bin lira, 5 adet koyunun ise 4 bin lira olduğunu söyledi. Üç yıl sonra 1 hisse karşılığında her ay üyelere 1 asgari ücret tutarında para ödeneceğini, hayvanların yurt dışından geldiğini, çok hamile kaldığından ve ürediklerinden dolayı kar payının yüksek olduğunu belirtti.

Ayrıca, 81 ilde entegre tesis kurulacağını, üye çiftçilere ucuz mazot, gübre ve tarımsal ekipman sağlanacağını anlattı. Bende 5 adet koyun, 5 adet keçi hissesi aldım. Bir süre sonra kooperatifin adresine gittim, kapalıydı. Dolandırıldığımı anladım."

İddianame, 1'i tutuklu 9 şüphelinin, "görevi kötüye kullanmak, dolandırıcılık, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı, 1163 sayılı Kooperatif Kanuna aykırılık"ın da  arasında bulunduğu bir dizi suçtan ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

Davanın görülmesine Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com