Sahte parayı anlamanın yolları

Sahte parayı anlamanın yolları
Kurban Bayramı öncesi vatandaşların mağdur olmamaları için sahte parayı anlamalarına yardımcı olacak broşürler dağıtılacak.

Trabzon Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, vatandaşları, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık alırken sahte paraya dikkat etmeleri konusunda broşür dağıtarak uyarıyor.
 
Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, dolandırıcıların genellikle ilk alışverişlerini güven vermek amacıyla herhangi bir sorun olmadan yaptığını, vatandaşların, aynı kişilerle gerçekleştirdikleri ikinci veya dada sonraki alışverişlerde dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.
 
Kurban Bayramı nedeniyle özellikle sahte para ile alışverişlerin artabileceğine dikkati çeken Yavaş, kurbanlık satanları şu konularda uyardı:
 
”Hayvanlarınızı almaya gelen şahısların, sizlerle yaptığı görüşmeleri diğer kişilerin duymaması için çaba harcamasına veya konuşmak için sizi ayrı bir ortama götürmesine şüphe ile yaklaşın. Hayvanlarınıza yüksek değer vererek satın almak isteyenlerden şüphelenin. Değeri altında hayvan satmak isteyenlere de şüphe ile bakın, alışveriş yaptığınız kişilerin kimlik ve adres bilgilerini mutlaka not edin.” Dolandırıcıların sermayesinin dilleri olduğunu ifade eden Yavaş, ”Dolandırıcıların iyi niyetinizden istifade ederek hile ve yalan ile paranızı veya hayvanlarınızı alabileceğini unutmayın. Paraların sahte olabileceği hususunu her zaman göz önünde bulundurun. Şüphelendiğiniz durumlarda banka veya döviz büroları aracılığıyla paraları kontrol ettirin” dedi.
 
SAHTE PARA KALEMİ
 
Yavaş, sahte paraların belirlenmesi için en basit yöntemlerden birinin ”sahte para kalemi” kullanmak olduğunu kaydederek, ”Bu kalemlerden mutlaka edinin. Sahte olduğundan şüphelendiğiniz paranın üzerini sahte para kalemi ile çizin. Eğer para gerçekse önce paranın üzerinde uçuk sarı bir iz görünecek, sonra bu iz de buharlaşıp kaybolacak. Eğer para sahte ise çizgi koyu renkli ve kalıcı olacaktır. Kalem gerçek paraya zarar vermez. Bu kalemler Türk parasının yanı sıra diğer bütün paralar için de geçerlidir” diye konuştu.
 
Sahte banknotların genel olarak nakit alışverişlerin yapıldığı her yerde olabileceğini vurgulayan Yavaş, market, bakkal ve büfelerde, benzin istasyonlarında, sinema ve tiyatro gişelerinde, pazar yerlerinde, seyyar milli piyango gişelerinde, canlı hayvan alım ve satım yerlerinde, taksilerde, eğlence yerlerinde ve büyük miktarda banknotlarla yapılan her türlü alışveriş sırasında sahte banknotlarla karşılaşılabileceğini söyledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com