"Sahura Kalkmamak Kan Şekerini Düşürüyor"

"Sahura Kalkmamak Kan Şekerini Düşürüyor"
İl Sağlık Müdürü uyarıyor...

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, sahura kalkmamanın ya da yemek yemeden sadece su içip yatmanın gün içinde açlık kan şekerinin daha erken düşmesine sebep olduğunu söyledi.

Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayı boyunca sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 3 öğün yemek yenmesi gerektiğini belirten Dr. Sevinç, sahur öğününü kesinlikle atlamamak gerektiğini vurguladı. İftardan sonra susuzluk hissedilmese dahi sık sık su içilmesi gerektiğini hatırlatan Sevinç, şöyle devam etti: "Sahura kalkarak açlık süresi kısaltılabilir. Bu sayede kan şekeri daha geç düşer ve böylece günün daha verimli geçmesi sağlanabilir. Sahurda ağır yemeklerden ise uzak durulmalı. Sahurda çorba, sebze, zeytinyağlı yemekler, peynir, süt, yoğurt, yumurta gibi çok hafif bir yemekleri tavsiye ediyorum. Gün içinde sürekli acıkma problemi yaşanlar, açlıklarını geciktirmek amacıyla nohut, kuru fasulye, mercimek ya da bulgur pilavı türünde yemekleri aşırı yağlı ve tuzlu olmamak kaydıyla tercih edebilir. "

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Ramazan'da, asitli ya da kafein içeren içecekler yerine ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay, süt, meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesini önerdi. İftarda besinlerin ağızda iyice çiğnedikten sonra yutulmasını, yemeğin yavaş yavaş yenmesini istedi.

İftardan sonra kısa mesafeli yürüyüşlerin sindirimi kolaylaştıracağını hatırlatan Dr. Sevinç, oruç tutmanın sağlıklı insanlarda metabolik anlamda önemli değişikliklere sebep olmadığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com