Said Nursi Atatürk'e Dedi Ki...

Said Nursi Atatürk'e Dedi Ki...
'Hür Adam' filminde Said Nursi ile Atatürk'ün karşılaştığı sahne olay olacak...

Said Nursi'nin hayatını konu alan 'Hür Adam' filmi, 7 Ocak'ta vizyona girmeden tartışması başladı. 'Çağın hayret uyandıran şahsiyeti' anlamına gelen 'Bediüzzaman' lakabı ile anılan Said Nursi'nin Atatürk karşısında bacak üstüne bacak attığı sahne filme damgasını vuracak. Atatürk'ün sinirden yumruğunu masaya vurması ve hocanın konuşmanın sonunu beklemeden kapıyı çarpıp çıkması da o sahnede yer alıyor.

İŞTE O SAHNE...!

HABERLE İLGİLİ FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!

Kimileri Atatürk'ü ezik gösterdiği için bu sahneyi eleştiriyor, kimileri de hocanın aldığı terbiye gereği bacak bacak üstüne atmayacağını savunuyor. Her iki isme haksızlık yapıldığı görüşünü dile getirenler de var.

Sabah yazarı Mevlüt Tezel, gösterime girmeyen filmi izleyenlerle konuştu ve çok tartışılacak sahneleri köşesine taşıdı. Atatürk ile Said Nursi'nin karşı karşıya geldiği sahneyi Tezel, böyle anlatıyor:

"(...)Tarihi kaynaklarda, 9 Kasım 1922'de Bediüzzaman için Meclis'te resmi bir 'Hoş geldin töreni' düzenlediği ve dua etmesi için kürsüye davet edildiği yazıyor... Kurtuluş Savaşı mücadelesini destekleyen Said Nursi, kürsüde Kurtuluş Savaşı gazilerini kutlar ve zafere ulaşmaları için dua eder.

KAPIYI ÇARPIP GİDİYOR
Ancak Said Nursi çok geçmeden Ankara'da dinden uzaklaşıldığını, milletvekillerinin çoğunun namaz kılmadığını gözlemler ve 19 Ocak 1923'te bir bildiri yayınlar...
Bildiride milletvekillerini dine ve namaz kılmaya davet etmektedir...
Atatürk de bu bildirinin yayınlanmasından rahatsızlık duyup Saidi Nursiyi odasına çağırır ve ikili arasında şiddetli bir tartışma çıkar.
İşte filmde bu meşhur tartışma perdeye taşınacak.
Bu sahnede Atatürk'ün milli bütünlüğü, egemenliği milliyetçilikle sağlamak istediğini ve Said Nursi'nin yayınladığı bildirinin hatalı olduğu; Said Nursi'nin ise İslamiyet'te imandan sonra en yüksek hakikatın namaz olduğunu ve namaz kılmayanın hain olduğunu söylediği iddia ediliyor.

Bu sahnede en ilgi çeken noktalar ise; Said Nursi'nin Atatürk'ün karşısında bacak bacak üstüne atması...
Atatürk'ün tartışma sırasında sinirlenip masaya vurması... Said Nursi'nin Atatürk daha sözlerini bitirmeden hışımla yerinden kalkıp odadan kapıyı sertçe vurup çıkması...
Bazı sinema dağıtımcıları bu sahnenin tepki çekebileceğinden bahsediyor.

Yönetmen Mehmet Tanrısever'in, tartışma sahnesinde Said Nursi'nin karizmasına karizma katıp, Atatürk'ü ezip geçtiği yorumlarını yapanlar da var. 'Hür Adam' cephesinden gelen haberler şimdilik bu kadar... Görünen o ki, bu film köşe yazarları kadar tarihçiler arasında da tartışma yaratacak. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com