Said Nursi'nin mezarı nerde?

Said Nursi'nin mezarı nerde?
Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Meclis Başkanlığı’na “Said Nursi’nin mezarı bulunsun” önerisinde bulundu.

52 yıl sonraysa naaşın yeri hakkında önemli bir açıklama geldi. A Haber’de Şirin Sever’in sunduğu Jurnal Programı’nda konuşan eski Hürriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Erol Türegün Bediüzzaman Said Nursi’nin akıbetine açıklık getirilemeyen naaşı ile ilgili tanıklığını anlattı. Türegün askerlik yaptığı 1960 yılında Afyon’daki birliğe getirilen cenazenin Nursi’ye ait olabileceğini söyledi.

 VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ!

“SAİD NURSİ’NİN NAAŞI BEN ASKERDEYKEN BULUNDUĞUM BİRLİĞE GELDİ”

“60’lı yılların ilk yarısında askerliğimi yapıyordum. Ankara Piyade Yedek Subay Okulu’nu bitirdim. İhtilal oldu, kura çektim. Afyon 57. Hava Er Eğitim Taburu’na atandım. 1960 Temmuz sonu Ağustos başı gibi birlikte alarm verildi. Benim görev yaptığım tabur, şehrin dışındaydı, havaalanı yakınındaydı. Tertibat aldık, birliği çevirdik. Afyon, Isparta, Uşak valileri gece yarısı bizim  birliğe geldiler. Bizim birliğin yanında Afyon Havaalanı vardı. Gece yarısını bir vakit geçe bir uçak indi, uçağa ambulans yanaştı, ambulansa bir şey konuldu. Ne olduğunu bilmiyoruz, hem karanlık, hem de uzaktan bakıyoruz. O sırada bilgi verilmiyor, alarm halindeyiz ve bekliyoruz. Valiler  karargâhta toplantı halindeler. Bizim birlikten iki astsubay istendi. Onlar ambulansla birlikte yola çıktılar. Bu iki astsubay arkadaşımdan biri bana, bir hayli sonra, sonra dediğim herhalde iki üç ay sonra, o astsubay arkadaşımdan biri bana bir cenaze aldıklarını ve bu cenazeyi Afyon ile Isparta arasında, karayolu üzerinde bir yere defnettiklerini söyledi.”
 
 
“CENAZEYİ UÇAKTAN ATMAK FARUK GÜVENTÜRK’ÜN İNANCINA AYKIRI”
 
Dönemin komutanlarından Faruk Güventürk’ün daha önce “cenazeyi uçaktan attık” sözlerinin hatırlatılması üzerine Türegün “Ben Faruk Güventürk Paşa’yı yakından tanırdım, askere gitmeden önce Vatan Gazetesi’ndeydim. Ben Faruk Güventürk Paşa’nın böyle bir şey söylediğine inanmıyorum, bir başkası nakletti sanırım, öyle bir şeye ihtimal vermiyorum, insanların inançlarına aykırı. Hele hele Said Nursi’nin cenazesinin, hiç ihtimal vermiyorum. Ben bu anlattıklarımı birebir yaşadım. Ben bu açıklamayı kendiliğimden yapmadım, hassas konular bunlar, beni Habertürk Gazetesi’nden bir arkadaşım aradım, ben bunu Hürriyet Gazetesi yazı işleri toplantısında anlatmıştım, oradaki arkadaşlarımdan biri şimdi Habertürk’te yazı işleri müdürü. O hatırlayıp, muhabir bir arkadaşına arattırdı beni ve benim tanıklığım böylece ortaya çıktı bu konuda. Bakın, Said Nursi’nin cenazesi olduğu kesin değil, böyle bir şey söylemem mümkün değil. O dönemde Afyon, Isparta, Uşak’ta valilikte görev yapmış kişilerden bu olayı bilenler olabilir. Onlara bu işin aslı sorulabilir” diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com