Sakarya, süs bitkiciliğinde merkez olma yolunda ilerliyor

Sakarya, süs bitkiciliğinde merkez olma yolunda ilerliyor
Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı'nın, süs bitkisi yetiştiricilerinin oluşturduğu SAKARYABİR'e 29 yıllığına kiralanması için protokol imzalandı

SAKARYA (AA) - Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı'nın, süs bitkisi yetiştiricilerinin oluşturduğu Sakarya Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Birliğine (SAKARYABİR) 29 yıllığına kiralanması için protokol imzalandı.

Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğünde düzenlenen imza töreninde konuşan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, süs bitkisi yetiştiriciliği alanında çeşitli illerde bazı atılımlar yapıldığını belirterek, son 10 yıldır Sapanca ve Arifiye'deki üreticilerin faaliyetlerinin devletin desteğiyle önemli noktaya geldiğini söyledi.

Sektörde birçok ülkeyle yarışır hale geldiklerini, ihtiyaç nedeniyle ithal edilen ürünleri dünyaya satma noktasına geldiklerine dikkati çeken Büyük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son 4 yıldır görev yaptığım sürede katkı sağlamaya ve liderlik yapmaya çalıştığım konulardan birisi de bu sektördeki gelişmelerdi. Sapanca Yanık'ta bulunan 180 dönümlük bu arazinin üzerine yaklaşık 4 milyon liraya yakın harcama yapılarak çok çeşitli tesisler oluşturuldu. Fidan üretimi, dış mekan süs bitkilerinin tanıtımı ve geliştirilmesi noktasında çok önemli altyapıyı gerçekleştirmiş olduk. Bu alanda çok ciddi rekabet var, başka şehirlerde üreticilerimiz çeşitli organizasyonlarla daha iyi noktaya gelme noktasında çaba sarf ediyor. Sakarya'da da kooperatif ve birlik çatısı altında birleşen üreticilerimiz, şimdi kendileri için önemli mekan daha elde etmiş oldu."

Büyük, il genelinde faaliyet gösteren üreticilerin organize kurumsal yapılar oluşturarak önemli hizmetlere devam edeceklerini kaydederek, "Bugün atılan imzalarla bu mekan artık bizim dünyaya açılan yüzlerimizden birisi olacak" dedi.

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz da Sakarya'nın süs bitkisi yetiştiriciliği konusunda önemli merkezlerden biri haline geldiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Vali Büyük, Türkyılmaz ve birlik yetkilileri devir protokolüne imzaladı.

- Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı

Yanık Mahallesi'nde iki yıl önce 180 dönümlük alanda yapımına başlanan, geçen yıl 4 milyon 577 bin lira harcanarak tamamlanan Sapanca Tanıtım ve Sergileme Fidanlığı'nda giriş kontrol ünitesi, kontrol tasnif deposu, idare binası, işçi pavyonu, terfi merkezi, arıtma binası, malzeme deposu, sundurma ve fidan sergi alanları bulunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com