Sakatlar Derneğinin "Dışarıdaki hayat" projesi onaylandı

Sakatlar Derneğinin "Dışarıdaki hayat" projesi onaylandı
Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesinin “Dışarıdaki Hayat” projesi Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından onaylandığı bildirildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesinin “Dışarıdaki Hayat” projesi Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından onaylandığı bildirildi. Derneğin Şube Başkanı Hatice Yakar, destek almak üzere onaylanan proje ile Kütahya ve ilçelerinde yaşayan ortopedik engellilerin sosyal yaşamlarında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. 

Merkezi Kütahya’da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının 2013 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında sundukları “Dışarıdaki Hayat” projelerinin onaylandığını anlatan Dernek Başkanı Hatice Yakar, “Kütahya ilimizin 12 ilçesi genelinde yaşamakta olan ortopedik engelli kadın-erkek birey ve ailelerin sosyal yaşamlarında projemiz ile farkındalık oluşturmayı amaçlamaktayız. Projemizin süresi 9 aydır. Proje bütçesi 164 bin TL olup, yüzde 90’ına tekabül eden 148 bin TL’si Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilecektir” dedi.

Proje çalışmaları kapsamında Kütahya il merkezine bağlı 12 ilçede yaşamlarını sürdüren kadın ve erkek engelli bireylerin envanter çalışması sonucunda tespit edileceğini, engelliler, aileleri ve yakınlarına yasal hakları, psikolojik ve sağlık sorunlarına yönelik eğitimler verilerek eğitimler sonucunda değerlendirme anketi düzenleyeceklerini kaydeden Yakar, onaylanan proje ile yapmayı hedefledikleri çalışmaları ise şöyle sıraladı, “Projemizin ikinci ve üçüncü ayı boyunca Bu eğitim programı öncelikle engelli insanların yaşadığı yaşamsal kısıtlı faktörlerin nedenlerinden dolayı şehirden uzak yaşamakta olan, belki bugüne kadar şehre dahi gidememiş, kendi aileleri ve yakınları dışında bir arkadaş çevresi edinememiş, şehir hayatının sosyal yaşam aktivitelerinden mahrum kalmış, kendisi ve ailesinin de diğer sağlıklı insanlar gibi yerel yönetimler nezdinde olsun, okul ve buna benzer alanlarda olsun haklarının olduğunu öğrenememiş bireylere yönelik olacaktır. Projemiz, tanıyıp belirlediğimiz ilimize bağlı 12 ilçemizde hedeflediğimiz 100 ortopedik engelli ve aileleri veya refakatçi yakınları olmak üzere genel toplam 200 kişi sayısınca dezavantajlı gurupları bilinçlendirmeye, toplumla bütünleşmeye, kaynaşmaya, özgüvenlerini sağlamaya, haklarına ve sosyal yaşamlarına dair konunun uzmanları aracılığıyla eğitim seminerleri organize etmeye hizmet edecektir” diye konuştu.

Dernek Başkanı Yakar, proje kapsamında ayrıca hedef kitle için bir otelde özel dinlenme ve rehabilitasyon olanağı sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Proje hakkındaki açıklamaların ardından Zafer Kalkınma Ajansı yetkilileri ve proje sahibi dernek tarafından projenin tanıtım toplantısı dernek merkezinde yapıldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com