Sakık: Erdoğan gel-gitler yaşıyor

Sakık: Erdoğan gel-gitler yaşıyor
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili ilk kez konuştu.

Başbakan’ın geçtiğimiz gün BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde yaptığı açıklamayı BDP milletvekilli Sırrı Sakık nasıl yorumladı?
 
“ÇİLLER YÖNTEMLERİ BARIŞI ZEDELER”
 
Dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olmadıklarını fakat, bunu BDP’yi hedef alan Çiller yöntemlerine dönüştürülmesinin barışı zedeleyeceğini söyleyen Sakık önemli açıklamalarda bulundu.
 
“BİZİM GÜNDEMİMİZ BARIŞ”

 
İşte Sakık’ın Hür Haber'e yaptığı o açıklamalar:
 
Şimdi öncelikle şunu söylemeliyim ki bizim gündemimizde dokunulmazlıklar falan yok. Bizim gündemimiz bu ülkenin bir an önce barışıdır. Geçmişten bugüne kadar denenen yol ve yöntemlerin sorunu çözmediğini eğer siyaset dünyası görmüyorsa bizim söyleyecek bir sözümüz yok."
 
“ÇİLLER-GÜREŞ YÖNTEMLERİ ÇIKMAZ YOL”
 
1994’lerde Tansu Çiller – Doğan Güreş ekibinin uyguladığı bu yöntemlerle yollarına devam etmek istiyorlarsa yolları açık olsun. Ama bu yolun bir çıkmaz yol olduğunu ve o dönemlerin yaralarının uzun yıllar sarılamadığını bilerek adım atılması gerekir.
 
“BÜTÜN DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILSIN”

 
Gelinen noktada sorunun çözümü için bir bir proje, bir yol haritası beklerken, bu açlık grevlerinden sonra oluşan olumlu iklimin barışa dönüşmesi için hükümetin bir proje sunmasını beklerken yeniden bunu gündeme getirmesini anlamakda zorluk çekiyoruz. Ama biz parti olarak da bütün dokunulmazlıkların kaldırılması için gelin çalışma yapalım diyoruz ama buna yanaşmıyorlar. BDP hedef alınıyor sadece.
 
Yani bu ülkede o kadar çok soruşturulması gereken olaylar varken, Roboski’nin 1 yılı nerdeyse doluyor. Katiller yok. Aileleri mecliste evlatlarının katillerini arıyor. Siz bunları çözmüyorsunuz. Bunlarla ilgili bir çabanız yok. Türkiye’yi özgürleştirmek gibi bir derdiniz yok. Yeniden Türkiye’yi karanlık bir döneme sürüklemek, dokunulmazlıkları kaldırmakla uğraşıyorsunuz.
 
“BDP TAKDİR EDİLECEĞİNE CEZALANDIRILMAK İSTENİYOR”
 
BDP’li milletvekillerinin derdi bugüne kadar bu ülkede olmayan barışı sağlamaktır. İç barış ve huzur için gecesini gündüzüne katmıştır. Bu çaba takdir edilmesi gerekirken tam tersi cezalandırılmak isteniyor. Eğer bununla, türlü şantajlarla çözüm aramaksa amaçları çok yanılırlar. Bunlar sorunu çözmüyor. Bu yıllardır denendi. Bu çıkmaz yolu hepimiz tanırız, biliriz. Bunlar Türkiye’ye barışı kardeşliği getirecek yollar değil.
 
“TEK YÖNTEM MÜZAKEREDİR”
 
Yeniden pişirip önümüze koymaya gerek yok. Tek yöntem müzakeredir. Tehdit değil.  Biz geldiğimiz siyasi gelenek itibarıyla özgürlükler için bedel ödeyen bir özgeçmişe sahibiz.
 
“BAŞBAKAN GİT-GEL YAŞIYOR; KARŞILIK BULAMIYOR”
 
Başbakan’ın son dönemdeki hiçbir projesinin ne yazık ki toplumda karşılığı yok. Şimdi bir taraftan başkanlık sistemi derken, Başkanlık sisteminde daha çok özgürlükler olması gerekirken, Adem-i merkeziyetçi bir anlayış egemen olması gerekirken ki; bir taraftan valilerin seçimle gelmesini söylüyor. Bir taraftan PKK’nın silah bırakıp lider kadrosunun yurtdışında hayatını devam ettirebileceğini söylüyor. Bir taraftan da bunun için siyaset yapanları dokunulmazlıkla tehdit ediyor. Git-Gel yaşıyor kendi içinde. Bunu nasıl izah edebiliriz başka bilmiyorum.
 
“ORTADOĞU’DA TÜRKİYE’NİN MÜTTEFİKİ KÜRTLER OLMALIDIR”
 
Denenen yol yöntemleri bir kenara bırakıp gelin hep birlikte Türkiye’nin tarihi bir fırsatı yakalamasına yardımcı olalım. Ortadoğu çok önemli bir süreç yaşıyor. Ülke siyaseti  Irak Kürdistan’ındaki Kürtlerle, Suriye Kürdistan’ındaki Kürtlerle diyalogları sürdürebilir, kendi Kürtleriyle barışıp Türkiye’yi güçlü bir ülke haline getirebilir. Ortadoğu’da Türkiye’nin müttefiki Kürtler olmalıdır. Siyasetçiler bunu görmeli, görmüyorlarsa da bir süreci daha ne yazık ki kendi elleriyle heba etmiş olurlar. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com