Sakık'ın sorusu büyük tartışma yarattı

Sakık'ın sorusu büyük tartışma yarattı
BDP’li Sırrı Sakık’ın, "Hakkari’de 36 PKK’lı militan öldürülmesiyle ilgili sorusu tansiyonu yükseltti.

TBMM Genel Kurulu’nda, bedelli askerlik düzenlemelerini içeren tasarı görüşmelerinde BDP’li Sırrı Sakık’ın, "24 Ekim Hakkari’de 36 PKK’lı militan öldürüldü. Hangi silahlar kullanıldı ki 36 gündür aileler çocuklarına teşhis edemiyorlar" sorusu tansiyonu yükseltti. Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin ardından milletvekilleri sorularını yöneltti.

SAKIK’IN SORUSU GERGİNLİK YARATTI

BDP’li Sırrı Sakık, "24 Ekim’de Hakkari Kazanovasında 36 PKK’lı militan öldürüldü. Ölümden sonra bunlar Malatya Adli Tıp Kurumuna sevk edildiler ama halen 36 gün olmasına rağmen orada kullanılan silahlardan dolayı. Bu ülkenin sorunu. Tarafsız olun" dedi. Sakık’ın, Sadık Yakut’un uyarısı üzerine, "Uyarsan ne olur, ayıptır be. Hangi silahlar kullanıldı ki 36 gündür aileler çocuklarına teşhis edemiyorlar. Savaşın da bir kuralı, ahlakı olmalıdır" sözleri salonda gerginlik yarattı.

MECLİS BAŞKANVEKİLİ YAKUT, UYARDI

Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Sırrı Sakık’ı uyardı ve "Konuyla ilgili soru sorma hakkınız var. Sizi uyarıyorum. Konuyla ilgili soracaksınız. Konu dışına çıkarsanız müdahale edeceğim. Var böyle hakkım. Ben İçtüzük hükümlerini uyguluyorum. 24 tane Türk askeri şehit edilirken hangi ahlak varsa Türk askeri, iç hukukun ve uluslararası hukukun verdiği ölçüler içerisinde teröristle mücadelesini yapar" dedi.
BDP’li Hasip Kaplan’ın da itiraz etmesi üzerine Yakut, "Ben tarafım. Devlet tarafıyım. Çok net söylüyorum" dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI: "ALNINDA PKK’LI YAZIYOR MU?"-
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da "Öncelikle bu terör örgütü üyeliğinden kovuşturma tabi tutulanlar da bundan faydalanacak mıdır?" diye sordu.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savuna Bakanı İsmet Yılmaz, bu yasadan suç işleyenlerin yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin soruya, "Ceza kovuşturmasına tabi tutulanlar farklı husus, bu yasada ne diyoruz, 30 yaşından gün almış olanlar. Alnında yazıyor mu PKK’lı olduğu. O ayrı. Bu yasanın şartlarını taşıyanlar bu ülkenin vatandaşı olan bu yasada belirtilen şartları taşıyan herkes bu yasadan faydalanır" dedi.
Milli Savuna Bakanı, yasadan yararlanacakların sayısının yaklaşık 460 bin civarında olduğunu da söyledi.

SIRRI SAKIK’IN SORUSUNA YANIT VERDİ
Sırrı Sakık’ın sorusuna yanıt veren Milli Savuna Bakanı, "Bu ülkenin insanı hiç ölmesin. Siz elinizde silahla Almanya’nın dağlarında dolaşabilir misiniz, Amerika’nın dağlarında dolaşabilir misiniz, oralarda dolaşamıyorsanız da Türkiye’nin dağlarında nasıl dolaşırsın" dedi.

VEKİL ÇOCUKLARI YARARLANACAK MI?
"Buradaki milletvekillerinden üçüncü dereceye kadar olanlardan kaç kişi faydalanacak diye bir soru var" diyen Milli Savunma Bakanı, "Buna insaf demek lazım. Bu parlamentonun değerini düşünmek demektir. Bunun içinde siz de varsınız, biz de varız. Biz şimdi bütün milletvekillerine sorduk mu sizin evladınız kaç yaşında, 30 yaşında askerlik çağına gelmemiş, gitmemiş olan var mı diye sorduk mu, böyle bir şeyi yaparsak ayıp olurdu" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com