Sakin başlayan kesk grevi olaylı bitti

Sakin başlayan kesk grevi olaylı bitti
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) yurt genelinde gerçekleştirdiği bir günlük iş bırakma eylemi, Afyonkarahisar’da olaylı bitti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) yurt genelinde gerçekleştirdiği bir günlük iş bırakma eylemi, Afyonkarahisar’da olaylı bitti. Basın açıklamasının ardından sendikalarına dönmek için yolu kullanmak isteyen KESK üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Güvenceli iş ve ücret güvencesi talepleriyle 5 Haziran’da yapacakları uyarı grevini İstanbul Gezi Park olaylarına destek vermek amacı ile dün başlatan KESK üyeleri, bugün sendika binalarından Anırpak’a yürüyerek basın açıklaması yaptı. Sakin başlayan eylemde basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ömer Akyıldız, "yolsuzluğun ve adaletsizliğin olduğu Türkiye’de kamu emekçilerinin de geleceğe güvenle bakamadıklarını" söyledi. 15 Mayıs’ta AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edilen torba yasa tasarısı ile kamuda liyakat ve kariyer ilkelerinin tamamen ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirten Akyıldız, “Her türlü baskıya rağmen KESK, sesini yükseltmeye ve kamu emekçilerinin vicdanının sesi olmaya devam edecektir” dedi.

POLİS, KADIN EYLEMCİYİ GÖZALTINA ALMAKTAN VAZGEÇTİ
Yapılan basın açıklamasının ardından Dumlupınar Caddesi'ndeki sendika binalarına doğru yürüyüşe geçen eylemcilerin yola çıkma talebine, polis trafiği kapatacakları gerekçesi ile izin vermedi. Eylemcilerin kaldırımdan yürümelerini isteyen polise direnen KESK üyeleri, yoldan yürümekte ısrar edince bir kez daha uyarıldı. Kaldırıma çıkmak istemeyen eylemciler, polisin uyarısına yola oturarak karşılık vermek isteyince bu defa devreye çevik kuvvet polisi girdi. Kalkanlar ile eylemcileri kaldırıma doğru iten çevik kuvvete eylemciler de tekme ve yumruklarla karşılık verdi. Çıkan arbedede bir kadın eylemci de polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Ortalık sakinleştikten sonra yere oturan eylemci ile konuşan polis, kadını gözaltına almaktan vazgeçti. Polis ile eylemciler arasında yaşanan kısa süreli arbede, polis müdürlerinin eylemci liderleri ile yaptıkları görüşme sonrasında son bulurken, eylemciler sendika binalarına kaldırımdan yürümeyi kabul etti. 

Herhangi bir olumsuzluğa karşı panzer de olay yerine getirilirken, sendika binalarına yürüyen grup bina önünde oturma eylemi yaparak yaşanan arbedeyi protesto etti.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com