Sakine, Bahoz'un hedefindeydi

Sakine, Bahoz'un hedefindeydi
Paris'de öldürülen PKK kurucusu Sakine Cansız, Murat Karayılan’a yakındı. Örgütün silahlı kanadını yöneten Suriyeli Bahoz Erdal tarafından ise ’Hedef’’ olarak görülüyordu.

Paris'deki Kürt Enformasyon Merkezinde, susturuculu silahla öldürülen PKK Avrupa sorumlularından Sakine Cansız’ın, PKK yöneticisi Murat Karayılan’a yakın bir isim olduğu, ancak örgütün silahlı kanadı HPG’nin başındaki Suriyeli Bahoz Erdal tarafından ‘’Hedef olarak görüldüğü’’ bildirildi.
 
Paris saldırısından sonra istihbarat birimlerinin yaptığı tespitlere göre, olayın örgüt içi infaz olması ağarlık kazanıyor. PKK kurucularından olan ve Murat Karayılan tarafından ‘’Almanya sorumlusu’’ olarak atanan “Sara” kod adlı Sakine Cansız’ın Bahoz Erdal ekibi ile sürtüşme yaşadığı öğrenildi.
 
OK’A ŞİKAYET
 
Bir süre önce Bahoz Erdal’a yakınlığı ile bilinen örgütün Almanya'daki mali sorumlusu Zübeyir Yılmaz'ın evinde, “Öcalan'ın sağlık ve cezaevi koşulları ile ilgili’’ toplantı yapıldı. Bu toplantıda Sakine Cansız, Suriyeli Bahoz Erdal’ın eylem politikalarını eleştirdi. Zübeyir Yılmaz ise Sakine Cansız'a ‘’Bahoz'a bir daha laf edersen senin dilini koparırım’’ tehdidinde bulundu.
 
Sakine Cansız'ın ise durumu Oslo görüşmelerine de katılan örgütün Avrupa sorumlusu Sabri Ok’a aktardığı ve Ok’un, Zübeyr Yılmaz'ı görevden aldığı bildirildi. Kandil’e gitmesi istenen Zübeyir Yılmaz’ın buna uymayarak Almanya’da kaldığı da belirtiliyor.
 
ALMANYA CANSIZ’I İADE ETMEMİŞ
 
Fransa, Paris'te Kürt asıllı üç kadının ölümüyle sonuçlanan suikaste ilişkin Türkiye'ye bilgi vermeyince, Ankara İnterpol aracılığıyla bilgi istedi. Suikaste kurban giden üç kadından sadece Sakine Cansız hakkında kırmızı bülten olduğu öğrenildi. Leyla Söylemez'in ise 'örgüt üyeliği' suçundan sadece Türkiye'de arandığı bildirildi. Türkiye'nin, 2007 yılında Almanya'dan Cansız'ın iadesini istediği; ancak Almanya'nın bu talebi reddettiği de ortaya çıktı.
 
Polis kayıtlarına göre Cansız, PKK'nın üst yapılanması KCK'nın yürütme konseyi üyesiydi ve kırmızı bültenle uluslararası düzeyde aranıyordu. Söylemez ise Kürdistan Ulusal Kongresi'nin (KNK) Paris temsilciliğini yürütüyordu 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla sadece Türkiye'de hakkında arama kararı bulunuyordu. Doğan ise olayın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Bürosu'nun başkanıydı ve herhangi bir arama kararı yoktu.
 
INTERPOL DEVREDE
 
Edinilen bilgiye göre Türkiye, 2007 yılında Cansız'ın Almanya'da bulunduğunu saptadı ve kırmızı bültenle aranan Cansız'ın iadesini Berlin'den talep etti. Ancak Almanya'nın Türkiye'nin bu talebini reddettiği ve Cansız'ı iade etmediği öğrenildi. Fransa'nın da olayın ayrıntılarını Türkiye'yle paylaşmaması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, İnterpol Genel Sekreterliği'ne resmi yazı göndererek olayın ayrıntılarını sordu.  (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com