Salih Fırat kararını verdi

Salih Fırat kararını verdi
CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat CHP'ye dönecek mi?

CHP’den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, yaptığı yazılı açıklamada bağımsız milletvekili olarak çalışmalarımı sürdüreceğini açıkladı.

CHP’den dün istifa eden, ancak partisine geri döneceği iddia edilen Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, yazılı bir açıklama yaparak kararını açıkladı.

Dün CHP’den istifa ettiğini hatırlatan Fırat, “Öncelikle şunun bilinmesini isterim ki, istifam, kesinlikle tek bir kişiye endeksli ya da tek bir söze bağlı olarak gelişen bir durum değildir. Beni istifaya götüren süreci çok detaylandırmayacağım” diyerek şöyle devam etti:

“Ancak, anadilde savunma hakkına ilişkin kanun teklifi görüşmeleri sırasında, sataşma gerekçesiyle parti grubu adına söz almış olan ve daha önce Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevini yapmış bulunan, halende PM üyeliği görevini yürüten arkadaşımızın ‘Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eşdeğerde gördüremezsiniz’, ‘Türkiye’de Kürt sorunu yoktur’, 'Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız’ şeklinde sarf ettiği cümleler ve bu cümlelerin de birkaç milletvekili hariç, Genel Kurul’da bulunan CHP Grubu milletvekili arkadaşlarımızın neredeyse tamamı tarafından alkışlanmış olması son bir kırılma noktası olmuştur. Bu anlayışın, bir zamanlar, birilerinin ‘Türk olmayanların bu memlekette tek hakları vardır. Hizmetçi olma, köle olma hakkı...’ anlayışından bir farkı yoktur. Ben, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Kürt’üm. Hiçbir bir zaman, bir halkı mensup olduğu kimlik nedeniyle de diğer bir halktan üstün görmedim.

Kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak başlatılmış bulunan bu sürecin, eşitlik ve özgürlük temelinde bir çözüme evrilebilmesi için gerekli katkının sunulması gerekirken, sorunun çözümüne engel, çözümü zorlaştıracak bir yaklaşım içine girilmesini doğru bulmadığımı belirtmek isterim.”


Bağımsız milletvekili olarak çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizen Fırat, “Bugüne kadar yaşanan süreç nedeniyle, partimden istifa ederek, bağımsız milletvekili olarak devam etmeyi uygun gördüm. Bundan sonra da, eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayış temelinde, genelde tüm Türkiye halklarının özelde Adıyamanlı hemşehrilerimin emrinde bağımsız milletvekili olarak çalışmalarımı sürdüreceğim. Kamuoyuna saygı ile bildiririm” dedi.(MUK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com