"Şam Büyükelçiliğinin kapatılması önemli"

"Şam Büyükelçiliğinin kapatılması önemli"
Türkiye ve Norveç’in Pazartesi günü Şam’daki Büyükelçiliklerini kapatması dünyada yankı buldu.

New York Times gazetesi, iki ülkenin kararlarının sürpriz olmadığını belirtirken “Ancak Türkiye’nin kararı, özelikle önemli olarak değerlendirildi. Çünkü bu ülkenin Suriye ile 550 millik ortak bir sınırı var ve bir zamanlar bir dost olarak gördüğü Sayın Esad’a artan bir antipati duyuyor” diye yazdı.

NYT, “Türkiye ve Norveç, Suriye’deki Büyükelçiliklerini Kapattı” başlığı ile yayımladığı haberde Türkiye ve Norveç’in Suriye hükümetinin muhalefete sert baskılarına yanıt olarak Pazartesi günü tüm diplomatlarına çekilme talimatlarını verdiğini belirtti.

Bu gelişmeleri, Suriye’nin diplomatik izolasyon ve belirsizliğinin derinleştiğinin göstergesi olarak değerlendiren gazete, şu görüşleri de dile getirdi:

“Türkiye ve Norveç’in Şam’daki Büyükelçiliklerini kapatma kararı, beklenmedik değildi. ABD ve Arap Birliği üyeleri dahil, böyle bir adım atan ülkelerin artan sayısı dikkate alındığında. Ancak Türkiye’nin kararı özellikle önemli olarak değerlendirildi. Çünkü bu ülkenin Suriye ile 550 millik ortak bir sınırı var ve bir zamanlar bir dost olarak gördüğü Sayın Esad’a artan bir antipati duyuyor.”

“TÜRKİYE EN AZ 17 BİN MÜLTECİYİ BARINDIRIYOR”

NYT, Türkiye’nin, halen Suriye çatışmalarından kaçan en az 17 bin mülteciyi barındırdığını, Suriye’nin sürgündeki muhalefete evsahipliği yaptığını ve birkaç gün içinde Esad karşıtı hükümetlerin ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısını düzenleyeceğini belirtti.

“SURİYELİ MEDYA ARTAN BİÇİMDE TÜRKİYE’Yİ SUÇLUYOR”

Geçen Pazar günü Türk ve ABD’li yetkililerin, Suriye içerisindeki muhalif gruplara, haberleşme ekipmanı dahil, silah dışında yardım sağlamayı planladıklarını söylediklerine dikkat çekildiği haberde Suriye medya organlarının da, Esad’ın “silahlı düşmanlarına olanak sağladığı” gerekçesiyle artan biçimde Türkiye’yi suçladıklarına dikkat çekildi.

Gazete, bu çerçevede, Pazartesi günü Suriye resmi haber ajansının, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib illinde “başarısız bir sınır ötesi baskının” yapıldığını duyururken “Türk tarafındaki tibbi ekiplerin ölü ve yaralı teröristlerinin Türk topraklarına taşıdıklarını ve onlara tibbi yardım sunduklarını” söylediğini de kaydetti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com