Saman 'karaborsa'da...

Saman 'karaborsa'da...
Verimli topraklarıyla ünlü İç Ege’nin tahıl ambarı konumundaki Simav’da, saman kış gelmeden 'karaborsa'ya düştü. Saman fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla fiyatının iki veya üç katına yükselmesi üreticileri endişelendirmeye başladı.
Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner ilçenin ekonomik dinamosunu oluşturan besihane sahipleri ile büyük ve küçükbaş hayvan üreticilerinin kış aylarında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamaları için köy köy dolaşarak üreticilere başınızın çaresine bakın uyarısında bulundu. 
Sert geçen kışın ardından bahar yağmurlarının hububatta yatmalara neden olduğuna vurgu yapan Başkan Bütüner, Simav’da hububat üreticisi daneye sevinirken saman da hüsrana uğradı. Yere yatan buğday ve arpa sapları biçerdöverler tarafından tam olarak hasat edilemedi. Bu yüzden de ilçe genelinde saman sıkıntısı baş gösterdi. Samanın kilosu 50 kuruş oldu” dedi. Besicileri şimdiden başlarının çaresine bakmaları için köy köy dolayarak uyarı görevini yerine getirdiğini dile getiren Bütüner, “Bu günlerde ilçeye dışarıdan çok sayıda saman alıcısı geliyor. Fiyatına bakmadan satın aldıkları samanları kamyonlara yükleyip büyük şehirlere taşıyorlar. Simavlı üreticiyi çetin bir kış mevsimi bekliyor. Sıkıntıya düşebilirler” dedi.
SAMAN İTHAL EDİLEBİLİR
Saman konusundaki sıkıntıları ilgili mercilere ilettiklerini ifade eden Başkan Bütüner, “Türkiye bu güne kadar saman ithal etmedi. 
Ancak durum üreticiler açısından endişe verici boyutlarda. Sıkıntının aşılabilmesi için saman ithalatı gündeme gelebilir. Saman ithal edilmezse besiciler perişan olur. Bunun yanında et ve süt fiyatları da önemli ölçüde artış gösterir. Dengeler yeniden bozulur” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com