Samast ve Hayal'de Serbest Kalabilir!

Samast ve Hayal'de Serbest Kalabilir!
Dink cinayeti ve Zirve Katliamı davalarında, şüpheliler için “terör örgütü” tanımı yapılmazsa, 1 yıl sonra serbest kalabilecek...

Yargıtay'ın, CMK'nın tutukluluk sürelerini düzenleyen ve 31 Aralık'ta yürürlüğe giren 102. maddesine yönelik kararlarıyla başlayan tartışma boyutlandı. Yargıtay'ın kararına göre, Hrant Dink cinayeti ve Zirve Katliamı davalarında, şüpheliler için “terör örgütü” tanımı yapılmazsa, Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal gibi sanıklar 1 yıl sonra serbest kalabilecek. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink davasının açıldığı dönemde, sanıklar hakkındaki “terör suçu” nitelemesini kabul etmeyerek iddianameyi iade etmişti. İddianame, itiraz üzerine kabul edilmişti.

Yargıtay'a tepki
102. maddeye göre, devlete karşı işlenen suçlarda azami tutukluluk süresini 10 yıl olarak belirleyen Yargıtay'ın kararı, mafya ve uyuşturucu suçlarındaki azami sürenin sadece 5 yıl olarak belirlendiğini de ortaya koydu. Buna göre, örneğin, örgütlü biçimde uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir sanık, en fazla 5 yıl tutuklu tutulabilecekken, Samsun, Ankara ve İstanbul'da açılan bazı davalarda olduğu gibi, Mahir Çayan gibi devrimci önderlerin posterini bulundurduğu için örgüt üyeliği ile suçlanan sanıklar, 10 yıla kadar tutuklu yargılanabilecek.

Yargıtay'ın tüm dairelerinin, birbiriyle çelişmeyen kararlara imza atmasının altında, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun, daha düzenlemenin yürürlük tarihi bile gelmeden, önünde dosya bulunmadan aldığı istişari kararın bulunduğu ortaya çıktı. Genel Kurul'un görüş bildirmesinin hukuki olmadığını savunan bazı çevreler, Yargıtay'a tepki gösterdi.

Milliyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com