Samatya'da Ermeni asıllı kadının öldürülmesi davası

Samatyada Ermeni asıllı kadının öldürülmesi davası
Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nden mahkemeye gönderilen raporda, Samatya'da Ermeni asıllı Türk vatandaşı Maritsa Küçük'ün öldürülmesi olayıyla ilgili yargılanan sanık Murat Nazaryan'ın "cezai sorumluluğunun tam olduğu" belirtildi

İSTANBUL (AA) - Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi, Samatya'da Ermeni asıllı Türk vatandaşı Maritsa Küçük'ün öldürülmesi olayıyla ilgili ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Murat Nazaryan'ın "cezai sorumluluğunun tam olduğu"nu bildirdi.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Murat Nazaryan katıldı. Küçük ailesini ise avukat Eren Keskin temsil etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Erol Ceylan, dava dosyasının, sanık Nazaryan'ın gözlem altına alındığı Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nden raporla birlikte mahkemeye gönderildiğini belirtti. Raporda, "Muayene sonucu sanığın suç tarihinde işlediği iddia edilen canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu" ifadesine yer verildiği aktarıldı.

Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu tarafından da mahkemeye gönderilen yazıda da "sanık Nazaryan hakkında daha önce düzenlenmiş psikiyatrik tıbbi belgeler olup olmadığının sorulması ve varsa bu belgelerin kurula gönderilmesi"nin talep edildiği kaydedildi. Yazıda, dosya aslının da kurulda bekletildiği bildirildi.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Erol Ceylan, sanık Nazaryan'a "daha önce psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görüp görmediği ve buna ilişkin belgelerinin olup olmadığı"nı sordu. Nazaryan da 2010 yılında Bakırköy'de özel bir doktora psikolojik muayene için gittiğini, doktorun verdiği ilaçları kullandığını ve ilaçların kendisini rahatsız hissettirmesi nedeniyle bir daha doktora gitmediğini söyledi.

- "Arabanın içinde bana hap içirdiler"

Psikolojik rahatsızlığının devam ettiğini aktaran Nazaryan, hangi doktora gittiğini ve kullandığı ilaçların isimlerini hatırlamadığını belirterek, tedavi gördüğü doktorun ismi ile kullandığı ilaçların türünü öğrenmeye çalışacağını ifade etti.

Mahkeme heyeti ve duruşma savcısı tarafından cinayete ilişkin bilgisi ile olay sırasında yanında olduğunu belirttiği kişilerin kimliği sorulan sanık Nazaryan, "Bu şahısları daha önce görmemiştim. Bunlar bana ismim ve soyismimle hitap edince polis olduklarını sandım. Bu yüzden kaçmadım. Arabanın içinde bana hap içirdiler. Zaten hap içtikten sonra kendimi kaybettim. Parmağımdan kan aldıklarını hatırlıyorum. Bahsettiğim kapı binanın dış kapısıdır, buradan içeri girdim" diye konuştu.

- "Ameliyat bıçağında vücut izi yok"

Duruşmada, olaydan sonra maktül Maritsa Küçük'ün evinde bulunan, üzerinde kan lekesi ve süprüntü örneklerinin olduğu ameliyat bıçağıyla ilgili İstanbul Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ekspertiz raporunun mahkemeye gönderildiği belirtildi. Rapora göre, "bıçak üzerinde herhangi bir vücut izine rastlanılmadığı" belirtildi. 

Esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aslan, Nazaryan hakkında iddianameyi hazırlayan savcılığın "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "kişiyi zorla hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından dava açmadığını belirterek, bu suçlarla ilgili de suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşma savcısının talebi doğrultusunda, sanık hakkında "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "kişiyi zorla hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından da soruşturma açılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 

Sanık Murat Nazaryan'ın, "kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve alınan raporlar doğrultusunda" tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, sanığın getirebileceğini beyan ettiği tedavi sürecine ilişkin tıbbi belgeler ile kurumlardan gelecek raporların beklenilmesini kararlaştırdı. Heyet, duruşmayı erteledi.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Nazaryan'ın "canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor. 

Şişli ve Fatih'te geçen yıl kasım ve aralık aylarında, yalnız yaşayan 4 yaşlı kadın çeşitli zamanlarda saldırıya uğramış, bunlardan Maritsa Küçük (85), yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili Ermeni asıllı Murat Nazaryan tutuklanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com