Şam'da kritik görüşme!

Şam'da kritik görüşme!
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam'da görüştüğü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a Moskova'nın mesajlarını iletti.

Rus haber ajansı RIA'nın bildirdiğine göre, Lavrov görüşmede Esad'a, "Tüm ülkelerin liderleri, sorumluluklarının farkın olmalıdırlar. Sen, kendi sorumluluklarının farkındasın" dedi.

Rus Dışişleri Bakanı'nın görüşmede ayrıca Esad'a, "Arap halklarının barış ve mutabakat içinde yaşaması bizim çıkarımızadır" dediği belirtildi. Lavrov'a Suriye ziyaretinde, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Mihail Fradkov da eşlik ediyor.

Lavrov ve Fradkov, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in talimatı üzerine Esad ile görüşmek için Suriye'ye gitmişti. Görüşmenin, Rusya ve Çin'in 4 Şubat'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısını veto etmelerinin hemen ardından gelmesi, buluşmanın önemini artırmıştı.

BİNLERCE SURİYELİ ALKIŞLARLA KARŞILADI
Şam'da ellerinde Rusya ve Suriye bayrakları taşıyan binlerce kişi, Dışişleri Bakanı Lavrov'u alkışlarla karşılayarak, Moskova'nın Esad'a verdiği destek için teşekkür etti. Lavrov'un konvoyunun, Mazzeh Caddesi'nde Esad destekçilerinin içinden kendine yol açarak ilerlerken zorlandığı görüldü. Konvoya eşlik eden halkın ellerindeki "Teşekkürler Rusya ve Çin" yazılı pankartlar dikkati çekti.

FRANSA VE İTALYA DA BÜYÜKELÇİLERİNİ ÇAĞIRDI
Esad-Lavrov görüşmesinden kısa bir süre sonra, İtalya'nın ve Fransa'nın Şam büyükelçilerini istişareler için Roma ve Paris'e çağırdığı bildirildi.  İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Şam rejiminin kabul edilemez şiddet eylemlerinden sonra büyükelçinin görüşmeler için geri çağrıldığı" ifade edildi.

Açıklamada, "Şam'daki büyükelçiliğin ülkedeki İtalyan vatandaşlarına yardım için açık kalacağı ve Suriye'deki büyük krize ilişkin gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceği" belirtildi. Dün de İngiltere, Şam Büyükelçisi'ni görüşmeler için çağırmış, ABD ise Suriye'deki büyükelçiliğini kapatma kararı aldığını açıklamıştı.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com