Şamil Tayyar İlginç Tespitlerde Bulundu!

Şamil Tayyar İlginç Tespitlerde Bulundu!
Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, 3 ayrı anket sonucunu ilginç bir tespitle değerlendirdi

Genel seçimler yaklaştıkça, siyasi arenadaki rekabet kızışmaya başladı. Son günlerde birbiri ardına açıklanan seçim anketleri ise iktidar ve muhalefetin seçmen karşısındaki durumu farklı perspektiflerden değerlendiriyor. Kimi iktidar için parlak bir tablo çizerken, kimisi vatandaşın iktidardan da muhalefetten de memnun olmadığı savını ortaya atıyor. Peki bu anketler aslında neyi ifade ediyor?

Bu sorunun yanıtını arayan Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, 3 ayrı anket sonucu üzerinden bir ilginç bir değerlendirme yapıyor. Tayyar'ın masasındaki 3 anket'ten biri 'AK Parti ve CHP'nin oy oranlarında düşüş' olduğunu gösteren Kadir Has Üniversitesi'nin anketi, diğeri referandum sonucunu tahmin eden KONDA'nın 'AK Parti oylarını yüzde 48.5' gösteren anketi ve Konsensus'un 'iktidar partisinin oylarını yüzde 46' gösteren diğer anketi.

Bu 3 anketi değerlendiren Tayyar'ın vardığı tespit ise bir hayli ilginç. "Partilerin anketlerdeki konumu, iktidar senaryolarına da yön veriyor" diyen Tayyar'a göre siyasi arenada 'koalisyon hükümeti' ihtimali artık yok. Muhaliflerin son planı ise AK Parti iktidarını anayasa değişikliği yapamayacağı bir oy oranına hapsetmek.

AK PARTİ'NİN ANKETİ VE YENİ SENARYOLAR

"...İçeride CHP-MHP koalisyonu için yığınak yapıldığı iddiası konuşulurken uluslar arası çevrelerde asıl senaryonun AK Parti ile CHP'yi bir araya getirmek olduğunu daha önce ifade etmiştim. Böyle bir senaryo, iktidar yorgunu AK Parti'nin düşüşe geçtiği, CHP'nin ise Kılıçdaroğlu ile birlikte şaha kalktığı tezi üzerine bina ediliyordu. Özellikle 12 Eylül referandumu tüm hesapları alt üst etti. Aradan geçen süre de farklı bir tablo ortaya koymadı.

Son senaryo şu: Zayıf AK Parti iktidarı...

Hesap şöyle yapılıyor:

Koalisyon seçenekleri zorsa AK Parti'yi yeni anayasaya yapamayacağı, iktidarı ise güçlükle ayakta tutabileceği bir sonuca mahkum edelim! Bu durumda senaryo, AK Parti'yi 276-330 arasında milletvekili çıkarabileceği oy oranına hapsetmeyi amaçlıyor. "Sonrasına meclis içinde bakarız" havasındalar. Koalisyondan umutlarını kestiler, sıra bunda.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com