Samiri Yahudileri'nin "Hamursuz Bayramı" kutlamaları başladı

Samiri Yahudilerinin Hamursuz Bayramı kutlamaları başladı
Ortadoğu'nun gizemli topluluklarından biri olan Samiri Yahudileri, Filistin'in Nablus kentinde Hamursuz Bayramı'na toplu halde kurban keserek başladı

NABLUS - Samiri Yahudileri'nin "Hamursuz Bayramı" kutlamaları başladı.

Ortadoğu'nun gizemli topluluklarından biri olan Samiri Yahudiler, Filistin'in Nablus kentinde Hamursuz Bayramı kutlamalarında toplu halde kurban kesti.

Diğer Yahudilerden farklı olarak bir gün önce bayrama başlayan Samiriler, kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağı yakınlarında başlarına taktıkları geleneksel kırmızı fesleri, beyaz entarileriyle bayramı kutluyor.

Yaklaşık 300 Samiri'nin yaşadığı köyün meydanında toplanan Samiriler, kurbanlarını geleneklerine uygun şekilde güneş batımında, dualar eşliğinde topluca kesti. 

Samiriler, içinde kor ateş yanan kuyularda pişirdikleri kurbanlık etleri yiyerek eğlencelerini sürdürdü.

Hamursuz Bayramı'nda diğer Yahudilerin kurban kesmemesine karşın, bayramı kurban keserek karşılayan Samiriler, gelecek hafta bayramlarının son gününde güneş doğmadan önce Gerizim Dağı'na çıkarak bayramı bitirecekler.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Örgütü Sözcüsü Nasır en-Neccar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Yahudi bayramları nedeniyle Gazze'de yaşayan Filistinlilerin, İsrail hapishanelerindeki tutuklu yakınlarını ziyaretini yarından itibaren 2 hafta boyunca durdurma kararı aldığını belirtti.

-Samiriler kimdir?-

Samiriler, Yahudiliğe benzer bir dine inanmakla birlikte Yahudiler tarafından Yahudi kabul edilmeyen bozulmuş bir topluluk olarak tanınıyor.

Yahudiler ile Samiriler arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Yahudilerin Tevrat'ı ile Samirilerin Tevrat'ı arasında altı bine yakın fark olduğu biliniyor. Samiriler, diğer Yahudilerin aksine Gerizim Dağı'nı kutsal mekan olarak kabul ederler ve kendilerini gerçek Yahudiler olarak görürler.

Samiriler, 3 bin 600 yıldır ceylan derisine yazılı orijinal Tevrat'ın kendilerinde olduğuna inanıyor.

İbadet şekilleri Müslümanlarla bazı benzerlikler taşıyan Samiriler, Aramice ibadet ediyor. İbadethanelerinde masa veya sıra bulundurmayan Samirilerin ibadetlerinde de secde var.

 Samirilerin sayılarının 850 kişi olduğu sanılıyor. Filistin'in  Nablus şehrinde yaşayan Samirilerin çok az bir kısmı da İsrail'in Tel Aviv yakınlarındaki Holon yerleşim bölgesinde yaşıyor, Pesah ve Hasat bayramlarında olduğu gibi Arş Bayramı'nda da Gerizim Dağı'na çıkarak hac yapıyorlar.

Diğer Yahudilerin kutladığı pek çok dini bayramın aksine Samirilerin Pesah, Avis Ekmeği Yeme, Yılbaşı, Hasat, Gufran, Arş ve Şmoni bayramlarını kutluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com